Minimalna plača: Delavcu dodatnih 28, državi pa 22 evrov
Z novim letom je v veljavo stopila novela zakona o minimalni plači. Po novem bruto minimalna plača (bruto I) znaša 886, neto izplačilo delavcu pa 667 evrov. Celotni stroški minimalne plače (bruto II) za delodajalca znašajo 1.029 evrov.

Medtem ko bo delavec po novem pri plači prejel 28 evrov več, bo država na račun povišanja minimalne plače prejela 22 evrov več. Na ali za čigav račun se je torej povišala minimalna plača, bi se lahko upravičeno vprašali. Delodajalci bodo plačevali več, približno toliko več kot delavcu bodo dolžni plačati tudi državi.
Izračun, ki so ga pripravili na Območni obrtno-podjetniški zbornici (OOZ) Ptuj, pokaže, da bo prihodnje leto (2020), ko je predvideno zvišanje bruto plače na 940 evrov, delavec pri neto plači prejel 33 evrov več kot letos, država pa 30 evrov več. „V obrtno-podjetniškem zborničnem sistemu ponovno poudarjamo, da bi morala država razbremeniti stroške dela, tako da bi delavci imeli višje neto plače na račun nižjih davčnih obremenitev. Torej je potrebno razbremeniti plače z dohodnino, pri čemer bi delavec ob enaki bruto plači dobil višje neto izplačilo. Sedanji predlog o povišanju minimalne plače bo tako največ prinesel prav državi. To je razvidno iz tabele.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se