Bolnišnice morajo za pridobitev posojil dopolniti sanacijske načrte do 16. septembra

##IMAGE-2293313##
Bolnišnice, ki želijo pri državni zakladnici najeti premostitvena posojila, morajo dopolniti sanacijske načrte, ki so jih morale pripraviti za pridobitev posojila. Te morajo oddati do 16. septembra, nato bodo stekli postopki za pridobivanje posojil. Minister za zdravje Tomaž Gantar pričakuje, da bo posojilo dobilo vseh devet bolnišnic.
Ustrezno pripravljeni sanacijski načrti so pogoj za pridobitev posojila, morajo pa biti pripravljeni po zahtevani metodologiji ministrstva za finance, prav tako morajo po mesecih vsebovati konkretne varčevalne ukrepe. "Tu se ne more več pisati prostih spisov," je dejal minister po sestanku.
Sanacijske načrte so sicer bolnišnice morale poslati že v avgustu, skupaj z namero po zadolževanju iz državne zakladnice. A je ministrstvo zahtevano metodologijo sporočilo pozneje, tako da je sanacijske načrte treba dopolniti.
Sicer pa ima po Gantarjevem mnenju vsaka bolnišnica še nekaj rezerv za racionalizacijo. "Če gledamo na splošno korist bolnikov, je lažje sprejemati ukrepe in postaviti kakšno omejitev, kot pa zaustaviti delo bolnišnice," je dodal.
Sestanka so se udeležili predstavniki vseh devetih bolnišnic, ki so izkazale namero po zadolževanju, medtem ko predstavnikov novogoriške bolnišnice, ki so sicer v zadnjih dneh razmišljali o tej možnosti, ni bilo, so za STA pojasnili na ministrstvu.
V avgustu so namero po zadolževanju podale še splošne bolnišnice Murska Sobota, Slovenj Gradec, Izola, Jesenice, Ptuj, Novo mesto, bolnišnici Sežana in Topolšica ter Center za zdravljenje otrok Šentvid pri Stični.
Štiri bolnišnice so sicer že vključene v sistem enotnega upravljanja s prostimi denarnimi sredstvi. To so splošne bolnišnice Brežice, Murska Sobota in Slovenj Gradec ter Psihiatrična bolnišnica Vojnik.
Od teh bolnišnici Brežice in Vojnik ne načrtujeta zadolževanja, pač pa upravljata s svojimi sredstvi preko računa pri državni zakladnici. Direktor brežiške bolnišnice Dražen Levojević je pojasnil, da so se v sistem enotnega zakladniškega računa že vključili, če bi slučajno potrebovali posojilo in jim tako ne bi bilo treba takrat izpeljati celotnega postopka. A zaenkrat ne bodo zaprosili za posojilo. Brežiška bolnišnica, ki po finančnem načrtu letos pričakuje 14 milijonov evrov prihodkov, ob koncu leta pričakuje izravnan poslovni rezultat.
Tudi namestnik v. d. direktorice Psihiatrične bolnišnice Vojnik Egidij Čretnik je za STA poudaril, da se pri zakladnici ne bodo zadolževali ter da imajo še rezerve iz prejšnjih let. Letos so sicer v prvem polletju beležili 420.000 evrov manj prihodkov kot v enakem obdobju lani, kar je po njegovih besedah predvsem posledica znižanja cen zdravstvenih storitev v psihiatriji in manj obravnav bolnikov, zaradi česar niso izpolnili programa. Ob tem pa poudarja, da so v prvem letošnjem polletju v primerjavi z lanskim tudi uspeli znižati odhodke za 220.000 evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se