G.R.O.S. o veslaškem centru, Ekosistemih, ZRC-ju in poseku lipe


Gibanje G.R.O.S. (Glas resnice občine Straža) je sinoči v kulturnem domu Straža pripravilo drugo okroglo mizo, ki je tudi tokrat nosila provokativni naslov Krka umira?. V prvem delu, ki je bil zasnovan kot novinarska konferenca, so predstavili, kaj je bilo do zdaj storjenega na štirih problematikah na območju straške občine, v drugem pa je Anton Komat, neodvisni raziskovalec, pisatelj in ekolog govoril o pitni vodi in pomenu vode nasploh.
Gibanje, v katerem so trenutno združena tri društva - Bober – okoljsko gibanje Dolenjska, KPD Svoboda in RDEG Ivančna Gorica - ter civilna iniciativa Sela-Potok, je konec leta po besedah Aleša Pluta (RDEG Ivančna Gorica) nastalo spontano zaradi nestrokovnega in škodljivega delovanje vodstva občine pri načrtovanju in ravnanju z njihovim življenjskim prostorom ter neodgovornim ravnanjem z občinskim proračunom. Plut je v imenu vseh sodelujočih na okrogli mizi izpostavil problematiko načrtovanega veslaškega centra v Straži, zbirno reciklažnega centra na Selih, poseka stoletne lipe v Rumanji vasi in obrata v bivši opekarni Zalog.
Glede veslaškega centra je med drugim dejal, da izhodiščnega namena G.R.O.S. ne obsoja, saj je prišel iz iskrene želje pomagati straškemu veslaškemu klubu, ki na raftarskih prvenstvih v tujini dosega vidne rezultate. »Vendar se je projekt kmalu izkazal za popolnoma zgrešenega, v vseh možnih pogledih. Upravnih, finančnih, okoljevarstvenih, naravovarstvenih … Najprej je občina skupaj s pripravljavcem prostorskega akta storila napake v upravnem postopku, kjer so med drugim center umestili v OPN skozi nepravilen upravni proces, projekt pa v nadaljevanju tudi vodili mimo občanov, ki so lastniki zemljišč, predvidenih za veslaško stezo. Temu so se ti občani uprli, sprožili upravni spor in ga tudi dobili, iz tega upora pa je nastalo društvo Bober – okoljsko gibanje Dolenjska,« je dejal in dodal, da problematika še ni dokončno zaključena.
Na dotrajanem obratu bivše opekarne po Plutovih besedah že vrsto let podjetje Ekosistemi opravljajo svojo dejavnost brez najosnovnejših preureditev objektov in površin. Med drugim je dejal, da nimajo objektov za skladiščenje odpadkov, ki jih predpisuje Uredba o ravnanju z odpadki, zato prihaja do izlivov škodljivih tekočin na javne in zasebne površine v okolici, prav tako pa tudi neprečiščenih izcednih vod v podtalnico. Pri tem je zaradi dosedanje neodzivnosti okrcal tudi pristojne inšpekcije, je pa nedavno lokalni pristojni inšpektor za okolje, kot je dejal, vendarle ministrstvu za kmetijstvo in okolje predlagal odvzem prvega okoljevarstvenega dovoljenja. Dodal je še, da si prizadevajo za čim prejšnje zaprtje obrata, njegovo primerno sanacijo, izgradnjo v sodobni obrat in nato njegov ponovni zagon.
Načrtovani zbirno reciklažni center na Selih je po mnenju gibanja naslednji občinski zgrešeni in do občanov nasilni projekt. Proti njemu so se uprli vaščani Sel in Potoka, na stran občanov pa so na dveh sejah stopili tudi občinski svetniki. V G.R.O.S.–u so prepričani, da tovrstnega centra Stražani sploh ne potrebujejo, saj jih imajo v sosednih občinah Žužemberk in Novo mesto. Prepričani so tudi, da je občina nezakonito posekala mogočno lipo v Rumanji vasi, ki je bila zaščitena kot naravna vrednota lokalnega pomena.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se