Koliko nas stane delo občinskih svetnikov
Občinski svet ima v skladu z zakonom pravico, da sam določi število članov občinskega sveta. To ne sme biti manjše od sedem in ne večje od 45, kar je odvisno od števila prebivalcev v občini. Razpon občinskim svetom dopušča precej manevrskega prostora. Nekateri so prepričani, da več svetnikov pomeni več demokracije, a po drugi strani predstavlja tudi več proračunskih sredstev za sejnine ...

V skladu z Zakonom o lokalni samoupravi število svetnikov v občini ne sme biti manjše od 7 in ne večje od 45. „Ker gre za izključno občinsko pristojnost, državni organi o tem ne zbirajo informacij. Iz sekundarnih virov pa zaznavamo, da gre za bolj ali manj redke primere, ko občine spremenijo število članov občinskega sveta. Kadar pa ga, ga praviloma navzdol. Glede na pravico občin, da si same določajo število članov občinskega sveta, ministrstvo, pristojno za lokalno samoupravo, občinam ne daje niti navodil niti zahtev ali priporočil glede tega vprašanja,“ so pojasnili na Ministrstvu za javno upravo.
Zakon o lokalnih volitvah je leta 1993 določil razpon števila članov občinskega sveta glede na število prebivalcev, določba pa je veljala le za prve volitve 1994. Kasneje so si občine število določile s statutom, a v večini primerov so se držale številk iz leta 1993.
Najmanjše z zakonom dovoljeno število članov občinskega sveta, to je 7, imajo praviloma občine z 2.000 ali manj prebivalci, največje število članov občinskega sveta (45) pa imata mestni občini Ljubljana in Maribor.
dk, ml, mv, mz, em
V katerih občinah so spreminjali število svetnikov
Manj svetnikov, manj demokracije?
Število svetnikov po občinah
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se