© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na Čatežu o tekstilni industriji


lokalno
29. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
15:10
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

blago_bale1.jpg

##IMAGE-2235234##

Ministrstvo za gospodarstvo je v okviru slovenskega predsedovanja EU na Čatežu ob Savi gosti neformalno srečanje Odbora 133 za tekstil, ki deluje v okviru Sveta EU. Danes so govorili predvsem o trgovini s tekstilom in oblačili s sosednjimi državami EU.

Neformalno srečanje Odbora 133 za tekstil tradicionalno vsako leto organizira predsedujoča članica unije. Odbor deluje v okviru generalnega direktorata za trgovino Evropske komisije in je odgovoren za trgovinsko politiko EU na področju tekstilne industrije. Srečanje v Sloveniji poteka do srede, člani odbora pa si bodo med drugim ogledali tekstilno tovarno Lisca in predilnico Litija.

Srečanje odbora v Sloveniji je namenjeno predvsem pregledu stanja tekstilne industrije EU in Slovenije. Posebna pozornost je posvečena trgovanju s sosednjimi državami EU na področju tekstilne industrije, s poudarkom na poreklu blaga kot ukrepu trgovinske politike.

Kot pojasnjujejo v sevniškem podjetju Lisca, poreklo blaga prinaša nekatere posebnosti v gospodarskih odnosih EU s tretjimi državami in lahko predstavlja omejitev ali prednost pri poslovanju z zagotavljanjem ugodnejšega, brezcarinskega pristopa na trge tretjih držav.

Predstavniki Lisce bodo s svojim prispevkom na srečanju predstavili pomen porekla blaga pri poslovanju z državami vzhodnega Balkana in sredozemskimi državami z vsemi prednostmi, ki jih prinaša možnost kumuliranja porekla blaga. Slednje bi omogočalo boljše tržne možnosti in dvig konkurenčnosti poslovanja ne le z vidika tekstilne industrije, temveč industrije kot celote, še pojasnjujejo v podjetju.

Kot so sporočili z ministrstva za gospodarstvo, so danes odboru tako že predstavili slovenska stališča do vprašanja širitve kumulacije na države Zahodnega Balkana, Efta in Turčije. Odbor pa je pri tem podprl slovenska prizadevanja v okviru "SAP + pobude", so še sporočili z ministrstva.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.