Lokalno / Kronika / stran 332
Dogajanje na Koroškem, v zadnjih ujmah eni najhuje razdejanih regij v državi, pozorno spremlja tudi dnevni urednik in novinar Večera Tomaž Ranc, ki se v teh dneh premika gor in dol po Mežiški dolini ter ob tem vestno beleži aktivnosti domačinov in pristojnih služb.
Policijska uprava (PU) Ljubljana opozarja, da v času, ko so morali številni ljudje zapustiti svoje domove, to situacijo izkoriščajo zlikovci.
Včeraj in danes se je približno 80 prostovoljcev iz Celja odpravilo na pomoč v kraje Spodnje in Zgornje Savinjske doline, ki so jih prizadele poplave. Tovrstna pomoč se bo nadaljevala tudi v ponedeljek, ko bo Mestna občina Celje spet pripravila akcijo v sodelovanju s Slovensko filantropijo. Do petka do 12. ure se lahko zainteresirani prijavijo na spletni povezavi https://forms.office.com/e/rx1uJxrqTQ.
Na Koroškem tudi danes ostaja ekipa gorskih reševalcev iz drugih delov Slovenije. Dela je še veliko, veliko pa je tudi ljudi, ki so potrebni pomoči.
Številne organizacije, podjetja, društva in posamezniki v teh dneh pripravljajo zbiranje pomoči za tiste, ki so v poplavah izgubili imetje ali utrpeli kakršnokoli škodo. Spodaj objavljamo seznam, kje vse poteka zbiranje, in ga bomo sproti dopolnjevali.
V Sežani in Divači se v zadnjem času pojavlja vse več vandalizma.
Pristojni preučujejo tudi možnost, da bi jo razstrelili.
V krajih ob Dravi od Hajdine do Središča ob Dravi se je zjutraj oglasila gasilska sirena in naznanila konec nevarnosti poplav.
Razmere po neurju in poplavah v Sloveniji se počasi umirjajo. Ostaja pa razdejanje, ki ga je za sabo pustila voda. Ljudem na prizadetih območjih pomagajo številni prostovoljci, med drugim Rdeči križ, Karitas, Slovenska filantropija in Gasilska zveza Slovenije. Znova se je pokazala izjemna solidarnost in pripravljenost ljudi pomagati, pravijo.
V savinjski regiji pospešeno nadaljujejo z odstranjevanjem posledic ujme. Preko prelaza Črnivec je bila ponoči vzpostavljena cestna povezava z Lučami, na to območje je tako možno priti preko Kamnika.
S terena prihaja vest, ki si zasluži, da zanjo sliši širša javnost. Pravzaprav, da ta sliši za Boštjana in Frančka.
GRZS je včeraj s pomočjo Regijskega centra Slovenj Gradec končno uspela vzpostaviti stik z GRS Koroške. Gorski reševalci GRS Koroške so povedali, da so razmere apokaliptične, da so v poplavah in neurjih poleg GRS Kamnik tudi oni ostali brez prostorov, opreme in vozil. Kljub vsemu po svojih najboljših močeh pomagajo pri reševanju ljudi, premoženja, sebe in tudi svojih lastnih domov.
Gorska reševalna zveza Slovenije (GRZS) je včeraj s pomočjo Regijskega centra Slovenj Gradec končno uspela vzpostaviti stik s koroško gorsko reševalno službo. Informacije, ki so jim jih prenesli, so bile pretresljive.
Tukaj lahko najdete informacije o tem, kako pomagati prizadetim v poplavah. Pomagate lahko s finančno pomočjo, materialno pomočjo, pomočjo na terenu in namestitvami. Če imate informacijo o organizaciji pomoči, jo lahko posredujete na email: pomoc@nt-rc.si. Zbrane podatke bomo redno posodabljali.
Pretok reke Mure danes še vedno upada in voda se počasi umika s poplavljenih površin. V spodnjem porečju so vodostaji sicer še vedno visoki, tudi zaradi pritiska zalednih voda in podtalnice, a po besedah vodje prekmurske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Martina Smodiša ne ogrožajo več naselij.
Pri odpravljanju posledic in utiranju prometnih poti pomagajo vojaki in gasilci tudi od drugod, skrb zbujajo plazovi.
Zbiralna akcija bo potekala do 10. avgusta.