© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Vdor politike v stroko
Čas branja 5 min.

Zdravniki opozarjajo, da lahko brez zdravstvene oskrbe ostane 17 tisoč ljudi


dolenjski-list
Nina Štampohar
9. 7. 2025, 18.05
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na današnji novinarski konferenci večine zdravnikov, zobozdravnikov in vodij podoročij Zdravstvenega doma (ZD) Trebnje so ti opozorili, da je že samo sklic novinarske konference nekaj, česar si zdravniki ne želijo, kaj šele, da bi morali grožnjo o kolektivnem odstopu tudi uresničiti. A z vdorom politike v stroko jim, kot kaže, drugega niti ne bo preostalo.

zd-trebnje, odstopi-zdravnikov
Nina Štampohar
Z novinarske konference ZD Trebnje

Po besedah strokovne vodje v ZD Trebnje Marijane Šekli Grozina jim dejanja politike oziroma vodstev občin ustanoviteljic in predvsem dogajanja na svetih zavoda jasno kažejo, da politiki ni mar za občane in nekaj več kot 17 tisoč pacientov, zato jim, se bojijo, ne bo ostalo nič drugega, kot da obljubo o kolektivnem odstopu tudi uresničijo. 

zd-trebnje, odstopi-zdravnikov
Nina Štampohar
Mladi zdravnik Matic Mihevc, strokovna vodja Marijana Šekli Grozina, zdravnica Elizabeta Žlajpah


»Pritiski lokalnih oblasti so nenehni in se tičejo tudi strokovnih odločitev, to pa je nedopustno, saj s tem ogrožajo strokovnost in neodvisnost našega dela, kar posledično lahko vpliva na kakovost zdravstvene oskrbe, ki jo nudimo,« je Šekli Grozina na kratko povzela razloge za to, da se zdravniki izpostavijo oziroma postavijo v bran direktorici ZD Trebnje.

Žaljivk sploh ne želijo ponavljati

Ob tem je izpostavila tudi že dlje časa trajajoče pritiske in očitke, s katerimi se je soočala direktorica, še posebej od januarske seje sveta zavoda, na kateri so jo predstavniki občin ustanoviteljic v svetu pozvali k odstopu. Očitki, tudi mobing in grožnje, so prihajali iz vrst občin ustanoviteljic, še posebej iz trebanjske in mirnske občine. Tudi način komuniciranja je bil tako nizek, da ga zdravniki na novinarski konferenci niso želeli v celoti ponoviti, so pa vse seje sveta zavoda snemane, kar pomeni, da so lahko tudi dostopne javnosti. Kot smo izvedeli po novinarski konferenci, so člani sveta zavoda direktorico in predsedujočo nazivali z imeni kot »punčka, kaj pa ti veš o vodenju zavoda«; »ti pa kar lepo tiho bodi in se drži zdravstva« in tako naprej. Način komunikacije z žaljivkami je bil na sejah sveta pod vsako normalno ravnijo, poleg tega so predsedujoči svetu Jani Zajc vseskozi očitali nepravilno vodenje sej sveta, člani sveta so zahtevali popravke zapisnikov in tudi popravke tega, kaj so rekli na sejah, zapisnik z januarske seje so denimo potrdili šele minuli mesec, saj so imeli člani sveta na vsak popravljen zapisnik še vedno veliko pripomb.

Revizija

Šekli Grozina se je dotaknila tudi izredne notranje revizije, ki so jo naročile občine ustanoviteljice o javnih naročilih in plačah zdravnikov. Notranja revizija podaja le ugotovitve, slabosti, tveganja in priporočila, ni pa bilo ugotovljenih nobenih kršitev poslovanja javnega zavoda s predpisi. Kljub temu so župani občin ustanoviteljic pred dnevi podali izjavo, da bi zaradi tega poročila v vsakem primeru direktorico razrešili, a to ni potrebno, saj je dan pred tem sama podala svoj odstop.

»Sprašujemo se, zakaj je revizija pregledovala le plačne razrede nas, zdravnikov, in ne tudi drugih zaposlenih v ZD, kar vzbuja dvome v nepristranskost in namen revizije,« je poudarila Šekli Grozina.

zd-trebnje, odstopi-zdravnikov
Nina Štampohar
Z novinarske konference ZD Trebnje

Ob tem je izpostavila, da se ZD Trebnje sooča z resnimi težavami glede vzpostavitve dežurne službe, ki je v domeni lokalne skupnosti. Za ohranitev njenega delovanja je potrebno financiranje iz lastnih tekočih sredstev javnega zavoda, zato od novembra lani nemoteno delo dežurne in urgentne službe zagotavljajo z redno zaposlenimi, ki pa so zaradi tega močno dodatno obremenjeni. 

Šekli Grozina je tudi jasno povedala, da so zaposleni v ZD Trebnje »vsekakor na strani direktorice Karmen Lukše, ki jo podpiramo in zaupamo«, hkrati pa poudarila, da ZD Trebnje ostaja zavezan svojemu poslanstvu, ki temelji na strokovnosti, integriteti in služenju javnosti. Prav zaradi vsega tega pozivajo lokalne oblasti, naj nemudoma prenehajo z neposrednimi in posrednimi pritiski, ustrahovanji in zavlačevanji odločitev, ki vplivajo na njihovo delovanje. Zahtevajo spoštovanje neodvisnosti sveta zavoda, takojšnjo potrditev sklepa o porabi presežka iz poslovanja ter imenovanje novih članov sveta zavoda s strani občin ustanoviteljic.

Če bi zaposleni uresničili svojo napoved, bi bila po oceni strokovne vodje ogrožena zdravstvena oskrba približno 17 tisoč ljudi. Tega si sicer ne želijo. »Naša osnovna želja je, da se stvari uredijo in da najdemo pot, da bomo lahko delali brez pritiskov in vmešavanja v naše delo,« je dejala.

Vdor politike

Po besedah nekdanje direktorice ZD Trebnje Elizabete Žlajpah se je podoben vdor politike v ZD Trebnje zgodil tudi pred 40 leti. Takrat je ZD zapustilo veliko zdravnikov, ostali so samo trije, in potrebna so bila leta, da je začel znova normalno delovati. »In danes smo na žalost lahko na istem. Kajti zdravniki lahko danes dobijo službo kjerkoli,» je opozorila.

zd-trebnje, odstopi-zdravnikov
Nina Štampohar
Z novinarsske konference ZD Trebnje

Zdravnica v ZD Trebnje in do odstopa predsedujoča svetu zavoda Jana Zajc je na kratko povzela, kako so potekale seje, kaj se je na njih dogajalo in kako so nekateri člani sveta onemogočali delo celotnega sveta, saj so zahtevali popravke popravkov zapisnikov, spreminjati so želeli že izglasovane sklepe, seje so bile zelo otežene, vse to pa so delali le določeni člani sveta zavoda. Vse povedano je potrdila tudi strokovna vodja ZD Trebnje Šekli Grozina, ki je bila tako na januarski kot junijski seji sveta zavoda.

zd-trebnje, odstopi-zdravnikov
Nina Štampohar
Jana Zajc, do odstopa predsedujoča Svetu zavoda

Svet občin ustanoviteljic o reviziji danes

Včeraj je presedujoči sveta občin ustanoviteljic Tomaž Ramovš, župan Šentruperta, za Planet TV povedal, da to, kar se jim očita, denimo da svet občin ustanoviteljic ne podpira zaposlitve dodatne medicinske sestre, ni res, saj da je to potrjeno. A ta točka bo na dnevnem redu - na današnji seji sveta občin ustanoviteljic. In na to točko dnevnega reda v ZD Trebnje čakajo od lanskega novembra, saj so takrat sporočili, da potrebujejo to dodatno zaposlitev, a je župani niso nikoli uvrstili na dnevni red sej občin ustanoviteljic.

Na današnji seji se bodo župani tudi seznanili z izsledki notranje revizije, za katero so že izjavili, da je za direktorico obremenujoča oziroma da je pokazala na to, da je vodenje zavoda zelo slabo, kar pomeni, da bi jo vsekakor pozvali k odstopu.

Kaj sledi

Na vprašanje, kaj sledi oziroma kdaj se obeta kolektivna odpoved, je Šekli Grozina povedala, da bodo počakali 30. julij, ko se izsteče odpovedni rok zdajšnji direktorici. Zdaj je nastala tudi nova situacija, saj so včeraj odstopili vsi člani sveta zavoda iz vrst zaposlenih, torej po Jani Zajc še preostala dva člana, tako da zdaj ne vejo, ali je svet zavoda še operativen; to zdaj preverja pravna služba.

Zdravniki si želijo, da se politika umakne iz ZD Trebnje in da se jim pusti, da delajo strokovno in v skladu z zakoni. Zavedajo se, da je to verjetno tako zelo unikatna zadeva, ki se še ni zgodila v Sloveniji, zato so zdravniki in drugo zdravstveno osebje ZD Trebnje še posebej prizadeti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.