Vodstvo GRC Novo mesto o zamudi pri izplačilu plač decembra

##IMAGE-2219210##
''Ustvarili so se popolnoma nepotrebni zapleti in negativna psihoza,'' je na današnji novinarski konferenci direktor Gasilsko-reševalnega centra (GRC) Novo mesto Igor Perhaj komentiral pisanje medijev o neizplačanih novembrskih plačah v tem javnem zavodu.
Kot je danes pojasnil, zaposleni na GRC po pogodbi plače prejemajo 10. v mesecu, je pa res, da so jih običajno prejemali že nekaj dni prej. ''In danes bodo šla plačila naprej, kar pomeni, da po pogodbi zamujamo dva delovna dneva,'' je rekel direktor GRC in, kot smo na Lokalno.si poročali minuli teden, ponovil: ''Zaradi novega zakona o sistemu plač v javnem sektorju in uredb je resnično prišlo do povečanja mase za osebne dohodke v višini 21,36 odstotka.''
V GRC Novo mesto je sicer 37 zaposlenih, še 13 gasilcev pa dela v Revozu in eden v Novolesu. Povprečna bruto plača poklicnega gasilca znaša 1.631 evrov. Ta mesec je za osebne dohodke 37 zaposlenih v GRC po Perhajevih besedah zmanjkalo okoli 59.000 evrov, 20.000 evrov so dobili, ko je občina poravnala neizplačane požarne takse, okoli 18.000 evrov zapadlih obveznosti so izterjali od neplačnikov in za ostalo vzeli kratkoročni premostitveni kredit v višini 25.000 evrov.
Perhaj v prihodnjem letu tovrstnih težav ne pričakuje več, saj bodo več sredstev črpali iz občinskega proračuna (do spremembe plač v javnem sektorju je prišlo sredi letošnjega leta), še bolj racionalizirali poslovanje (že letos so materialne stroške znižali za 20 odstotkov) in povečali tržno dejavnost (servisiranje in prodaja gasilnih aparatov in druge opreme, usluge s tehnično opremo, evakuacijske vaje itd.).
Njihov proračun sicer znaša okoli 1,5 milijona evrov, od tega 53 odstotkov sredstev prispeva Mestna občina Novo mesto (po Perhajevih besedah bi bil lahko ta delež glede na zakonodajo kar 75-odstoten), po 5 odstotkov še država in ministrstvo za obrambo, 37 odstotkov je njihovih lastnih sredstev.
Kot je danes še povedal direktor novomeškega GRC, pa bodo morale po letih pogajanj svoj delež prispevati tudi ostale dolenjske občine, sicer jim novomeški poklicni gasilci ne bodo zagotavljali požarne varnosti.
Perhaj je namreč pojasnil, da so tik pred podpisom tovrstne pogodbe z občino Mirna Peč, ostale občine pa sofinanciranje odklanjajo. ''Župan je po zakonu odgovoren za požarno varnost in večina jih meni, da jim nekaj prostovoljnih društev zadostuje. A ko se zgodi večji požar ali kaj podobnega, se hitro izkaže, da temu ni tako. Če ostale občine ne bodo pripravljene prispevati svoj delež, bomo požarno varstvo striktno izvajali le na območju novomeške občine.''
V letošnjem letu so sicer novomeški poklicni gasilci odhiteli na 126 intervencij, od tega 79 požarov in 47 prometnih nesreč, opravili so še 32 tehničnih intervencij (npr. vlom v stan. poslopje) in sedem intervencij z nevarnimi snovmi (npr. uhajanje plina), nudili so 85 uslug s tehnično opremo.
Direktor Igor Perhaj je danes še omenil, da so imeli na novomeškem GRC minuli teden revizijo s strani ministrstev za javno upravo in obrambo glede uvedbe plačne reforme in da ''kakšnih pripomb ali bistvenih ugotovitev ni bilo''.
Da na javnih zavodih (tudi gasilsko-reševalnih centrih) poteka preverjanje uvedbe plačne reforme, so nam minuli teden odgovorili tudi na Ministrstvu za javno upravo. Ko smo se za pojasnila obrnili na njih, so nam med drugim odgovorili: ''Naj dodam še informacijo, da v vseh teh zavodih poteka nadzor implementacije novega plačnega sistema tako, da bodo podatki, ki vas zanimajo znani po opravljenih nadzorih.''
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Igor Perhaj o sodelovanju s sosednjimi občinami
Igor Perhaj o zamudi pri izplačilu decembrskih plač