Kako ljubiteljska dejavnost preraste v tržno nišo


Konec junija ne prinaša le zaključka šolskega leta za šolarje, ampak s tem datumom sovpadajo tudi zaključki programov Usposabljanje za življenjsko uspešnost pod okriljem Razvojno izobraževalnega centra (RIC) Novo mesto. 20 članic Društva podeželskih žena Mirna Peč je tako zaključilo 120-urni program pod naslovom Izzivi podeželja, s katerim se je 8. generacija udeleženk pridružila že 110 ženskam iz lokalnega okolja, ki so v obdobju zadnjih štirih let pridobile javno veljavno potrdilo.
Kot poudarjajo na RIC-u jim bodo nova znanja s področja računalništva, komunikacije, trženja, podjetništva in biodinamičnega kmetovanja pripomogla pri odkrivanju priložnosti, ki jim jih ponuja podeželsko okolje.
"Prostočasne aktivnosti in dopolnitev dejavnosti na kmetiji bodo obogatile z novimi kulinaričnimi znanji, idejami za praznične pogrinjke in dekoracije, domačo lekarno pa dopolnile z raznolikimi zdravilnimi zelišči," so v sporočilu za javnost zapisali v novomeškem centru.
Udeleženke, ki so v izobraževanju osvežile tudi znanje materinega in tujega jezika, so program zaključile z ogledom primera dobre prakse, kako lahko ljubiteljska dejavnost preraste v tržno nišo. V vrtnariji Astrokaktus v Litiji, ki je vodilni proizvajalec kaktusov in sočnic za profesionalce, gojitelje in zbiralce v Sloveniji, so si ogledale zbirko z več kot 2.000 različnimi primerki.
Svoje izobraževanje pa je včeraj v sklopu programov Usposabljanje za življenjsko uspešnost zaključilo tudi12 iskalcev zaposlitve, ki so jih svetovalke novomeške enote Zavoda za zaposlovanje spodbudile za udeležbo v programu Most do izobrazbe.
"V 120-urnem javno veljavnem programu so pridobili znanja in spretnosti za večjo konkurenčnost na trgu delovne sile, obenem so se izpopolnili v učnih tehnikah in spretnostih za morebiten lažji ponoven vstop v izobraževanje, hkrati pa osvežili znanje za reševanje vsakodnevnih problemov. V programu je bilo več žensk kot moških, povprečna starost udeležencev pa je bila 39 let," so sporočili iz novomeškega RIC-a.
Program je bil za obe skupini brezplačen, saj sta ga v okviru projekta Dvig ravni pismenosti sofinancirala Ministrstvo za šolstvo in šport in Evropski socialni sklad, njegovo nadaljevanje pa sledi že jeseni.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se