Gimnazija začela z Akademijo znanja




Na Gimnaziji Novo mesto so v letošnjem šolskem letu začeli izvajati projekt Akademija znanja, ki jo namenjajo učencem 8. in 9. razredov osnovnih šol s področja Dolenjske, Bele krajine in Posavja.
"Gre za obliko neformalnega izobraževanja v obliki sobotnih delavnic, ki jih izvajajo profesorji novomeške gimnazije. Delavnice so namenjene nadarjenim, predvsem pa vedoželjnim učencem, ki bi radi razširili svoja obzorja, nadgradili svoje znanje in se naučili česa novega. Poudarek bo na takih vsebinah, ki jih je mogoče uporabiti v vsakdanjem življenju. Akademijo bomo izvedli trikrat, in sicer v novembru, januarju in marcu. Našemu vabilu se je odzvalo 19 OŠ, s katerih bo k nam prišlo več kot 300 učencev," pravi ravnateljica Natalija Petakovič.
Na prvi delavnici, ki je potekala v soboto, je sodelovalo 77 učencev iz osnovnih šol Črnomelj, Brestanica, Mirna Peč, Stopiče, Šmihel, Trebnje, Vavta vas in Žužemberk. Udeleženci so imeli možnost izbirati med sedmimi predmetnimi področji. Vsak je sodeloval v treh delavnicah po lastni izbiri, na gimnaziji pa so zanje izdelali individualizirane urnike glede na pokazano zanimanje.
V kemijski delavnici so se učili računati kalorične vrednostih živil, pri biologiji so secirali, pri angleščini sospoznavali kulturne značilnosti Angležev, v antični delavnici so jih zanimale antične zdravniške veščine, zdravilna zelišča in medicinsko izrazje.
Pri geografiji so spoznavali deželo vzhajajočega sonca ter pripravljali tradicionalne japonske jedi. Na delavnici Se znaš pogovarjati? so se učili veščin uspešnega komuniciranja, v športni delavnici pa načinov, kako s športno vadbo premagati strah.
"Prepričani smo, da se je za vsakega od učencev našlo kaj zanimivega," pravi Petakovičeva in dodaja, da so se za tako obliko dela z mladimi odločili, "ker je znanje naša vrednota in ker verjamemo, da je ključ do napredka posameznika in celotne družbe prav v znanju, ki ga želimo prenašati naprej in zanj navduševati mlade ljudi."
"Živimo v časih, ko je formalna izobrazba dosegljiva vsakomur. Vemo pa, da samo dobra ocena, spričevalo oz. diploma niso dovolj. Hitremu tehnološkemu napredku lahko sledijo le tisti, ki so se pripravljeni učiti vse življenje in si nova znanja pridobivati tudi v neformalnih oblikah. Na gimnaziji želimo tudi z oblikami, kot je akademija znanja, navdušiti mlade za znanje. Želimo si, da nebi le sledili napredku znanosti in družbe, ampak da bi nekoč postali tudi njegovi soustvarjalci," je še sporočila Petakovičeva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se