Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

"Starostniki med nami"


11. 6. 2009, 00.00
Posodobljeno
13:04
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

starostniki1.jpg
Arhiv Lokalno.si
starostniki1.jpg

OO SDS Sevnica je organiziral okroglo mizo »Starostniki med nami«. Gostje iz področja socialnega varstva, zdravstva, društev, lokalne politike, predstavniki Cerkve in občani so se strinjali, da obstaja v občini Sevnica veliko "akterjev", ki s svojim delom omogočajo in spodbujajo aktivnosti starejšega dela populacije.

V predstavitvi delovanja na področju skrbi za starejše so kot posebni gostje sodelovali Vladimira Tomšič - direktorica Zdravstvenega doma Sevnica, Danica Božič - direktorica Centra za socialno delo Sevnica, Robert Potočnik - direktor Trubarjevega doma upokojencev Loka, Andreja Flajs - direktorica Doma upokojencev in oskrbovancev Impoljca, Franja Svažič - vodja enote Dom upokojencev Sevnica in Franja Pavlič - predstavnica Doma starejših občanov Krško in moderatorka večera.

V razpravi pa so poleg občanov sodelovali tudi podžupanja občine Sevnica, predstavniki društva Univerze za tretje življenjsko obdobje Sevnica, predstavniki OZ Rdeči križ Sevnica, patronažne službe in župnije Sevnica. Poudarjene so bile naloge in vloge posameznih institucij, možnosti medsebojnega sodelovanja in pomembna naloga lokalne skupnosti, institucij s področja socialnega varstva in zdravstva ter društev, da starostnikom ponujajo kvalitetne storitve in dejavnosti.

Skrb za starostnika je poleg gospodarske krize, ekologije in podnebnih sprememb največji problem, s katerim se moramo strateško učinkoviteje in racionalnejše ukvarjati. Vsi družbeni subjekti se moramo na to prihodnost pripraviti, tako, da bo za staro populacijo najboljša izbira, za ekonomski položaj pa najboljša rešitev. Nujno je iskati oblike pomoči, ki omogočajo starostniku življenje v domačem okolju med družino in osebami, ki jih ima rad. Te oblike pomoči premalo razvijamo oziroma so premalo poznane, predstavljajo pa najboljšo rešitev za starostnika in družbo. Institucionalno varstvo pa je nepogrešljivo, ko postane odvisnost po oskrbi in negi tolikšna, da je v domačem okolju neizvedljiva. Daljšanje življenjske dobe in s tem tudi zbolevnost za različnimi obolenji nalagata institucijam visoko strokovno raven in kvaliteto med izvajalci teh storitev. Posebni standardi obravnave starostnikov, ki so oboleli za demenco so marsikje v arhitektonskem in kadrovskem smislu težko umeščeni v vizijo delovanja institucije. Duhovna oskrba, delovanje društev ter prostovoljno delo so močna in nepogrešljiva podpora pri skupni skrbi za starostnika.

V razpravi se je še enkrat pokazalo, da je potrebno v Sevnici starostnikom in ostalim ranljivim skupinam nameniti posebno pozornost, zato bomo v SDS Sevnica nadaljevali z aktivnostmi, s katerimi bomo skušali v sodelovanju z ustreznimi sogovorniki poiskati prave odgovore na zastavljena družbena vprašanja.

v imenu OO SDS Sevnica
Tomaž Lisec, predsednik


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.