Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Tako blizu in tako daleč: Sevnica in Krško


lokalno
DLB Dolenjske – Z. Žižić foto: Brane Tome
3. 7. 2012, 13.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dsc08527__small_.jpg
Arhiv Lokalno.si
DSC08527 (Small)
dsc08597__small_.jpg
Arhiv Lokalno.si
dsc08622__small_.jpg
Arhiv Lokalno.si
dsc08676__small_.jpg
Arhiv Lokalno.si

Bolniki skupaj z družinski člani Društva ledvični bolniki Dolenjske vsako leto obiskujemo in raziskujemo zanimive kraje po Sloveniji. Enkrat se odpravimo malo dalj, drugič malo bližje. Tokrat smo bili blizu, v Sevnici in Krškem. Nekateri so bili prvič v teh krajih, čeprav so le nekaj deset kilometrov oddaljeni od njihovih domov. Potovanje v skupini, dogovorjeni ogledi, postanki za kavico, kosilo … vse je veliko bolj prijetno, kot če to počneš sam.

Zbrali smo se pred Dializo v Novem mestu, ob poti pa smo pobrali še nekaj naših članov. Prva dogovorjena postojanka je bila kmetija Gnidica v Lončarjevem Dolu pri Sevnici, poznana po domačem kruhu in mestnih izdelkih. Gospodar Jožko nam je skupaj z ženo Branko predstavil peko domačega kruha in pridelavo mestnih dobrot, s katerimi tekmujejo tudi v salamarskem društvu Sevnica (to ima najdaljšo tradicijo v Sloveniji, več kot 50 let). Na kmetiji so našli domovanje tudi konji, pes čuvaj in druge domače živali. Teh so se najbolj razveselili otroci.

Po ogledu je sledila poskušnja domačih dobrot, ki so še bolj teknile v slast, ko je gospodar raztegnil harmoniko. Sledil je obvezen nakup dobrot za domov in že smo se s hriba spustili v dolino v središče Sevnice. Kot je bilo videti na vsakem koraku, je obnova kraja v velikem zagonu, kar samo kaže na to, da je »občina« v razvoju. Nekaj časa smo namenili nakupom v Lisci in Kopitarni, nato pa je sledil strokovno voden ogled gradu Sevnica. Sevniški grad je eden najlepših slovenskih gradov, ki stoji na griču nad starim mestnim jedrom, od koder je lep razgled na okoliško hribovje in dolino reke Save. Grad je bil prvič omenjen 1309. V gradu so sledi pretekle zgodovine in številne muzejske zbirke. Objekt je v celoti še danes v polni uporabi, saj se tam dogajajo številni kulturni in protokolarni dogodki, pa tudi poroke in druge slovesnosti.

Sledil je še vzpon na Tončkov dom na Lisci, ki leži na nadmorski višini 947 m. Dom je priljubljena planinska, pohodniška in izletniška postojanka, ki stoji na razgledni ploščadi na južni strani tik pod vrhom Lisce. Ime je dom dobil po Tončku Čebularju iz Leskovca pri Krškem; odprli so ga leta 1952. Občudovali smo krasen razgled na Krško ravnino, razširjen tok reke Save na eni strani in širok pogled na Celjsko kotlino na drugi strani.

V krškem mestnem jedru je bilo žal vse zaprto, zato si nismo mogli ogledati obnovljene Valvazorjeve knjižnice.

Potepanje smo sklenili pozno popoldne in kljub vročinskem valu smo preživeli čudovit dan. Izlet priporočamo!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.