V Žužemberku pogrešajo poročila nadzornikov



Na včerajšnji seji žužemberškega občinskega sveta so svetniki med drugim obravnavali poročilo Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Dolenjske Toplice, Mirna Peč, Straža in Žužemberk, tam je bil tudi vodja skupne občinske uprave Marjan Menger.
Precej besed je bilo namenjenih meritvam hitrosti, ki jih v Žužemberku ta služba sicer ne opravlja, je pa precej Suhokranjcev na radar naletelo v sosednjih občinah Dolenjske Toplice in Straža. Menger je pojasnil, da radar postavijo na lokacijah, ki so s stališča prometne varnosti najbolj problematične, nikakor pa razlog zanje ni pisanje kazni.
"Ugotovili smo, da se je število prekrškov na teh mestih zmanjšalo, zmanjšala se je tudi povprečna hitrost vozil," je povedal Menger, ki je pojasnil, da njihova služba preveri vse prijave, ki jih dobijo, tudi anonimne, na koncu pa je izpostavil, da so samostojni in neodvisni ter da na njihove odločitve župani ne morejo vplivati.
Jožeta Zupančiča je zanimalo, koliko ta služba stane, in kakšne plače imata inšpektor in redarka. Menger je povedal, da je skupni letni strošek medobčinske uprave dobrih 78 tisoč evrov, on dobiva plačo za 40. plačni razred, redarka pa za 25., dodal je še, da je letni strošek žužemberške občine okoli tisoč evrov, čeprav naj bi po delilnem ključu prispevala okoli 21 tisočakov, ostalo namreč dobijo iz državnega proračuna, ki sofinancira delovanje skupnih občinskih uprav, in od glob.
Iz poročila skupne občinske uprave je razbrati, da je v Žužemberku največ kršitev s področja parkiranja na Grajskem trgu in v Jurčičevi ulici, najpogostejši kršitvi sta parkiranje na prostorih za invalide in na prehodu za pešce oz. na pločniku. Največ opozoril so izrekli zaradi onesnaževanja cest.
Svetniki so včeraj potrdili tudi zaključni račun za lansko leto in prvi rebalans v letošnjem, ki je bil potreben predvsem zaradi projekta Suhokranjski vodovod, ki trenutno še čaka na odločbo ministrstva, a občine, ki sodelujejo v njem, morajo imeti zagotovljen denar za njegovo izvajanje.
V lanskem letu je imela občina Žužemberk 4,6 milijona evrov prihodkov in 4,2 milijona evrov odhodkov, v rebalansu pa predvidevajo 10,7 milijona evrov prihodkov in 11,6 milijona evrov odhodkov, razliko naj bi pokrili z zadolževanjem.
Opozicijski svetniki so ob tem opozarjali predvsem na to, da je proračun napihnjen in nerealen, ob zaključnem računu pa so pogrešali poročilo nadzornega odbora, za katerega so ocenili, da svojega dela ne opravlja dobro. Ta naj bi o svojih nadzorih občinskemu svetu poročal dvakrat letno, oni pa so od njega v tem mandatu dobili samo eno kratko poročilo, to je bilo lani.
"Nadzorni odbor se sam odloči, ali bo obravnaval zaključni račun ali ne, je samostojen organ, na katerega mi ne moremo vplivati, to so mi potrdili tudi na pristojnem ministrstvu," je odgovoril župan Franc Škufca.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se