Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Predsednik Türk: Nihče nima pravice zanikati pomena partizanskega  boja


B. D. G.
9. 9. 2012, 13.30
Posodobljeno
30. 09. 2012 · 11:48
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

jurejevanjska_draga_2.jpg
BDG
Jjurjevanjska draga včeraj. (Foto: BDG)

Danes ob 11. uri se je v črnomaljski Jurjevanjski dragi začelo tradicionalno srečanje borcev domicilnih enot. Letos je posvečeno 70. obletnici ustanovitve prvih štirih partizanskih brigad NOV in POS, gre za Tomšičevo, Gubčevo, Cankarjevo in Notranjsko brigado. Prireditev sta pripravila občina Črnomelj in ZZB za vrednote NOB Slovenije.

Slavnostni govornik je bil predsednik države dr. Danilo Türk, medtem ko sta za pozdravna nagovora poskrbela tudi Miha Aleks Butara iz ZZB za vrednote NOB Slovenije in črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič.

Predsednik dr. Danilo Türk je med drugim poudaril pomen partizanskega boja in partizanskih borcev v letih 1941-45. Kot poroča STA, je predsednik dejal, da danes nima nihče pravice zanikati pomena partizanskega boja in partizanskih borcev v letih 1941-45 ali partizanskega izročila v boju Teritorialne obrambe in slovenske milice v osamosvojitveni vojni leta 1991.

domicilne.jpg
BDG
Ilustrativna fotografija. (Arhiv DL)

V kulturnem programu so nastopili Partizanski pevski zbor, folklorna skupina Dragatuš, mladinski pevski zbor OŠ Loka Črnomelj, Godba na pihala Črnomelj ter recitatorja Mojca Breznik in Rok Babič.

V Črnomlju so pričakovali okrog tisoč obiskovalcev. V okviru srečanja pa so pri spomenikih padlim borcem na črnomaljskem Gričku in na Lokvah pri Črnomlju, kjer je padel partizanski komandant Franc Rozman - Stane, položili vence.  Kot navaja STA, so se srečanja udeležili tudi predsednik Zveze združenje borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik in predstavniki nekaterih vojaških atašejev v Sloveniji.

"Po podatkih generalmajorja v pokoju Lada Kocijana je ob vse večjem in naraščajočem odporu okupatorju glavni štab partizanskih čet Slovenije pred to in v času italijanske roške ofenzive, ki je potekala od 13. julija do začetka novembra 1942, iz partizanskih odredov ustanovil prve zametke slovenske vojske.

Tako so v Suhi krajini 30. junija ustanovili 1. slovensko narodnoosvobodilno udarno ali Tomšičevo brigado, na Trebelnem na Dolenjskem 4. septembra 1942 Gubčevo brigado, v Lapinjah na Kočevskem 28. septembra Cankarjevo brigado in pod Krimom 4. oktobra še Notranjsko brigado," še navaja STA.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.