Pobuda za razrešitev Škufce vlade ni prepričala

##IMAGE-3385379##
Vlada je na današnji seji zavrnila pobudo petih žužemberških občinskih svetnikov za predčasno razrešitev tamkajšnjega župana Franca Škufce. Vlada ocenjuje, da pobuda svetnikov s prvopodpisanim Albinom Ljubom Jarcem ni utemeljena, zato ni razloga za oblikovanje predloga državnemu zboru za predčasno razrešitev župana.
Pobudo za razrešitev žužemberškega župana Franca Škufce je skupina petih žužemberških svetnikov 2. januarja naslovila na državni zbor in vlado. V pobudi so navedli, da župan ne spoštuje sodb upravnega in vrhovnega sodišča, ki sta odločala o sporni zadevi vračanja vlaganj zasebnika v javno komunikacijsko omrežje v občini.
Izpostavili so, da je župan odgovoren za nezakonitost občinskega pravilnika, na podlagi katerega je bila izdana sporna občinska odločba o vračanju teh vlaganj, o katerih sta odločali navedeni sodišči. Predlagatelji navajajo, da tega pravilnika kljub ponovnim zahtevam občinskih svetnikov župan ne da v obravnavo na sejo občinskega sveta in vztrajno zavrača njihove zahteve.
Menijo, da so s tem izpolnjeni pogoji, da se zoper župana lahko začne postopek za njegovo razrešitev na podlagi zakona o lokalni samoupravi. Ta namreč določa, da se lahko župana razreši, če ne izvršuje odločb ustavnega sodišča ali pravnomočnih odločb sodišča, pristojnega za upravne spore, ki mu nalagajo z ustavo in zakonom skladno ravnanje.
Kot ugotavlja vlada, je vrhovno sodišče odločbo občine Žužemberk o vračanju vlaganj v javno komunikacijsko omrežje označilo za nično in pri tem ugotovilo, da o teh zadevah ne more odločati občinski svet v upravnem postopku, saj gre za premoženjske zadeve oz. za civilno-pravna vprašanja, ki se urejajo s pogodbami med fizičnimi in pravnimi osebami, v primeru sporov pa odločajo o njih redna sodišča v pravdnem postopku. "Glede omenjenega občinskega pravilnika pa je vrhovno sodišče odločilo le to, da občinski pravilnik ne more biti pravna osnova za pravno reševanje teh vprašanj,"so zapisali v sporočilu za javnost o seji vlade.
"Dejstvo, da župan pravilnika ne da ponovno v obravnavo, ne pomeni, da župan ne izvršuje odločb ustavnega sodišča oziroma odločb sodišča, pristojnega za upravne spore," ugotavlja vlada, zato navedeno ravnanje župana tudi ne more biti razlog za njegovo razrešitev po 90. b členu zakona o lokalni samoupravi. "Dolžnost občine v konkretni zadevi je, da poskuša zadevo rešiti sporazumno s prizadeto stranko, sicer bo stranka morala iskati rešitev na pristojnem rednem sodišču," je še zapisano v sporočilu za javnost o današnji seji vlade.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se