Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

O pomenu javnih služb in odnosih med Romi in večinskim prebivalstvom


Besedilo in fotografije: M. B.-J.
13. 3. 2013, 19.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

p1320728_1_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
P1320728_1_1
p1320733_5_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
p1320734_6_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
p1320731_3_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

V okviru mednarodnega projekta REDUPRE je bil danes v Črnomlju pogovor o vlogi in pomenu javnih služb za izboljšanje odnosov med romskim in večinskim prebivalstvom v Beli krajini. Dr. Franci Jazbec iz Društva za razvoj in povezovanje družbenih ved in kultur Odnos je govoril o pojavnih oblikah nacionalizma pri delu javne uprave v Sloveniji s posebnim pogledom na izključevanje/vključevanje Romov. Predstavili so tudi rezultate terenske raziskave o predsodkih med romskim in večinskim prebivalstvom v Beli krajini.

Miran Komac z Inštituta za narodnostna vprašanja je govoril o strategiji vzgoje in izobraževanja Romov v Sloveniji, ravnatelj črnomaljske OŠ Milke Šobar-Nataše Matjaž Barič pa o tem, zakaj je med romskimi otroki tako veliko otrok s posebnimi potrebami. Vzgojiteljica in novomeška romska svetnica Dušica Balažek je razpravljala, ali naj bi bili vrtci v romskih naseljih ali ne, predsednica Romskega akademskega kluba Tina Friedreich pa o ohranjanju in spoznavanju romskega jezika in kulture kot priložnosti za zmanjševanje predsodkov in stereotipov. Ravnateljica semiške osnovne šole Silva Jančan je odgovorila na vprašanje, ali imajo Romi predsodke so večinskega prebivalstva, direktorica Zavoda za izobraževanje in kulturo Nada Žagar pa je odgovorila o trendih in rezultatih pri izobraževanju odraslih Romov.

Darko Rudaš iz Foruma romskih svetnikov Slovenije je govoril o tem, da mora biti politika zaposlovanja prilagojena tudi tistim posameznikom, ki zaradi različnih okoliščin ne zmorejo enake tekme na trgu dela. Polde Jevšek iz Centra za socialno delo Novo mesto je predstavil izkušnje pri delu z Romi in pojasnil, ali res prihaja do zlorab socialnih transferjev in do zmanjševanja motivacije za iskanje zaposlitve, Irena Vrlinič in Mladen Babič z Zavoda za zaposlovanje Črnomelj pa o pristojnostih in dejanskih možnostih zavodov za zaposlovanje pri iskanju zaposlitvenih možnosti za Rome. Dr. Vera Klopčič z ISCOMET Inštituta za etnične in regionalne študije je predstavila programe in ukrepe aktivne politike zaposlovanja Romov. Komandir Policijske postaje Črnomelj Boris Korasa in njegov pomočnik Mitja Frankovič pa sta odgovorila na vprašanje, ali drži, da so Romi glavni kršitelji zakonodaje in predpisov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.