DSD se zavzema za pravično delitev dobička



Danes je v Trebnjem potekal osrednji predvolilni zbor Demokratične stranke dela (DSD), ki jo je pred dobrim letom ustanovil Franc Žnidaršič. Predstavili so se tudi nekateri kandidati na decembrskih volitvah v šesti volilni enoti - predsednik stranke Franc Žnidaršič, ki bo kandidiral v Trebnjem, Violeta Tomić (Bela krajina in Brežice), Franjo Horvat (Novo mesto), Dejan Horvat (Sevnica) in Jožef Vajdič (Krško). Štefan Grmek, ki bo nastopil v drugem volilnem okraju (Novo mesto), pa je bil zadržan.
Žnidaršič je povedal, da ima DSD trenutno nekaj čez 2000 članov, na skorajšnjih volitvah pa bodo s 77 kandidati nastopili v 88 volilnih okrajih.
"Naša stranka edina zahteva spoštovanje dela in znanja ter pravično delitev ustvarjenega," je na vprašanje, v čem se razlikujejo od drugih, odgovoril predsednik, ki je dodal, da je bila delitev doslej vedno v korist delodajalcev, kapitala in finančnih instituij, kar nas je pripeljalo v svetovno gospodarsko krizo.
"Z lastniki kapitala je treba doreči dogovor, znotraj katerega bi imeli delavci pravico do soudeležbe pri dobičku, do dostojne plače in soupravljanja in solastništva."
Svojo drugačnost DSD izkazuje tudi s tem, da predlaga postopno uvajanje neposredne demokracije, da bi ljudstvo lahko med vsakokratnimi državnozborskimi volitvami o najpomembnejših odločitvah soodločalo po elektronski pošti (zahtevali bi večino), kar bi bilo boljše in cenejše kot referendumi.
Veliko pozornosti ta stranka namenja tudi podpori gospodarstvu in zelenim tehnologijam ter mladini. Slednja se spopada s premajhnim številom štipendij in premalo posteljami v študentskih domovih, pa tudi z začasnimi zaposlitvami, kar onemogoča ustvarjanje družin.
"Mi odpiramo pot na oblast delovnim ljudem vseh kategorij," je prepričan Žnidaršič, za katerega ni sprejemljivo, da bi na oblast prišli ljudje, ki so ponarejali dokumente, ki so govorili laži, so obtoženi korupcije, taki, ki ne razumejo demokracije, ter delijo narod na naše in vaše. Meni, da bi morali demokracijo razviti tako, da bi v parlament prišlo čim več strank, da bi bila paleta civilne družbe čim bolje pokrita.
"Mi sledimo zahtevi volilnega telesa po novi oblasti z novimi ljudmi. Sam kandidiram zato, ker je tako zahtevala stranka in ker je dostojno, da kandidira predsednik stranke," je pojasnil 71-letni Trebanjec, v nadaljevanju pa omenil, da se lahko zgodi, da ostanejo pred državnozborskimi vrati in kot enega od razlogov za tak razplet volitev omenil, da so bili medijsko diskriminirani, ker se jih očitno nekateri bojijo.
"Če bomo prišli v parlament, bo o vstopu v koalicijo odločal svet stranke, če nam to ne uspe, bomo pustili dober temelj za razvoj stranke DSD. Če bi vanjo vstopili vsi delavci, bi lahko postali najmočnejša stranka," meni in na vprašanje, če mu je kaj žal, da je zapustil DeSUS, saj bi tam po besedah predsednika te stranke Karla Erjavca brez težav zasedel poslanski stolček, odgovoril, da niti slučajno, saj ga je ta stranka kot kvazidemokratična razočarala, saj v resnici ne zagovarja tistega, na kar se sklicuje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se