Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dobrnič 2016: Nasilje lahko preganjamo samo s spoštovanjem


J. S.
9. 10. 2016, 18.00
Posodobljeno
11. 10. 2016 · 09:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

spominska_slovesnost_dobrnic__001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Spominska slovesnost Dobrnic_ 001, Spominska_slovesnost_Dobrnic__001
spominska_slovesnost_dobrnic__014.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
V Dobrniču so tudi letos počastili spomin na prvi kongres Slovenske protifašistične ženske zveze. (Foto: J. S.)
spominska_slovesnost_dobrnic__021.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Letošnja slavnostna govornica je bila dr. Aleksandra Kornhauser Frazer, kemičarka in mednarodno najbolj priznana slovenska znanstvenica.
spominska_slovesnost_dobrnic__003.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Tudi letos je bil častni pokrovitelj prireditve predsednik republike Borut Pahor.
spominska_slovesnost_dobrnic__017.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Predsednica Društva Dobrnič Vera Klopčič

»Nasilje ne more pregnati nasilja, to lahko naredi samo spoštovanje – spoštovanje narave, človeka, ustvarjalnosti in svobode misli. To naj bo sporočilo Dobrniča 2016,« je na današnji spominski slovesnosti ob 73. obletnici prvega kongresa Slovenske protifašistične ženske zveze dejala letošnja slavnostna govornica dr. Aleksandra Kornhauser Frazer, kemičarka in mednarodno najbolj priznana slovenska znanstvenica, sicer tudi udeleženka narodnoosvobodilnega boja. Kot je med drugim še poudarila, so gibanja proti nasilju dandanes enako ali pa celo še bolj pomembna kot pred dobrimi sedmimi desetletji, saj nasilje nič več tako prepoznavno.

Prav spoštovanje je lahko odgovor tudi na večletno iskanje sprave, je še menila letošnja slavnostna govornica. »Vsak človek ima pravico misliti po svoje in vsako posiljevanje vrednost je v bistvu nasilje. Moramo se navaditi, da spoštujem drugačno mnenje, da znamo živeti v skupnosti različnih in da tega ne dojemamo kot nekaj slabega, ampak nasprotno – kot bogastvo,« je poudarila po prireditvi.

»Živimo v odprti družbi, v kateri se moramo poslušati. Ne bomo se vedno razumeli, ne bomo se vedno strinjali, ampak družba sožitja zna prenesti te razlike ter se kljub temu ali pa prav zaradi njih potruditi in živeti naprej,« pa je ob prireditvi dejal predsednik republike Borut Pahor, častni pokrovitelj današnjega dogodka in pobudnik procesa sprave.

V Dobrniču se sicer vsako leto s spominsko slovesnostjo, ki velja za najštevilčnejši letni zbor slovenskih žensk, spominjajo prvega kongresa Slovenske protifašistične ženske zveze, ki je v kraju potekal med 16. in 17. oktobrom leta 1943, na njem pa se je sredi vojne vihre zbralo 180 delegatk. »Na kongresu so sprejele pomembne odločitve v zvezi s ženskimi pravicami. Zavedati se je treba, da do takrat ženske niso imele volilne pravice, razpravljale so tudi o vlogi žensk pri odločitvi za splav in si izborile enakopravno mesto v narodnoosvobodilni borbi,« o pomenu tedanjega dogajanja pravi predsednik trebanjskega združenja Zveze borcev za vrednote NOB Boštjan Sladič.

»Ženske so takrat javno izrazile, kaj želijo. Imele so pogum in vizijo, ki je bila povezovanje z vsemi drugimi svobodomiselnimi gibanji, upor proti krivicam, proti poniževanju in proti okupatorju,« pa poudarja predsednica Društva Dobrnič in predsednica organizacijskega odbora Vera Klopčič ter opozarja, so dosežki in zasluge žensk dandanes prepogosto prezrti ali zastrti. Prav Društvo Dobrnič tako že 15 let ohranja spomin na družbeno vlogo in delovanje slovenskih žensk, zlasti med narodnoosvobodilnim bojem, hkrati pa zagovarja enakopravni položaj žensk v družbi, spodbuja njihovo vključevanje v politično delovanje in promocijo njihovega dela.

Na prireditvi, ki so jo pripravili Društvo Dobrnič, občina Trebnje in Združenje borcev za vrednote NOB Trebnje, se je sicer danes zbralo okrog tri tisoč obiskovalcev. V sklopu prireditve, ki jo je povezovala Petra Krnc, je Kulturno turistično društvo Dobrnič pripravilo tudi 13. pohod po Poti Mare Rupene, v kulturnem programu so nastopili Občinski pihalni orkester Trebnje, Vid Čopi, učenci in učenke Podružnične šole Dobrnič pod mentorstvom Klavdije Livk in Bojane Kastigar ter Ženski pevski zbor Generacija '57. Ob 15-letnici delovanja društva Dobrnič pa se je današnjega dogodka prvič udeležila tudi Spominska četa partizank Dobrnič, ki je sestavljena iz članic drugih spominskih čet v Sloveniji. Poveljnica je Terezija Potočar Korošec.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.