Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Certifikati za pravilno ravnanje z odpadnimi sijalkami


J. A.
15. 12. 2011, 06.05
Posodobljeno
04. 01. 2012 · 10:29
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_8344_1.jpg
Direktor podjetja Zeos Emil Šehić in predsednik sekcije elektro

##IMAGE-3438413##

Včeraj je 40 elektroinštalaterskih podjetij in distributerjev sijalk prejelo certifikat za pravilno ravnanje z odpadnimi sijalkami, s katerim bodo lahko izkazovali svojo okoljsko ozaveščenost, z njim bodo dobili dodatne točke pri državnih razpisih in pri pridobivanju evropskih sredstev, lahko pa ga bodo predložili tudi okoljskemu inšpektoratu kot dokaz svojega pravilnega gospodarjenja z odpadnimi sijalkami.

Med tistimi, ki so prejeli certifikate so: Branko Gregorič iz Zabrdja pri Mirni, Jože Kunst iz Bistrice ob Sotli, EVI Črnomelj, Arh elektromehanika iz Leskovca pri Krškem in Eventus iz Novega mesta.

Okoljska akcija »Sijajno«, ki sta se je lotili OZS in njena sekcija elektro dejavnosti skupaj z družbo ZEOS, je usmerjena k motiviranju elektroinštalaterjev, da bi odgovorno ločevali odpadne sijalke. Tuje raziskave namreč kažejo, da le-ti zamenjajo polovico vseh sijalk na javnih objektih in v industriji, neposredno pa oddajo manj kot 5 odstotkov odpadnih sijalk. Pogoj za pridobitev certifikata »Sijajno« sta dve škatli ali ena paleta oddanih odpadnih sijalk, za vsakoletno podaljšanje pa je treba oddati vsaj polovico vseh sijalk, kupljenih v tekočem letu.

Sijalke vsebujejo okoli 10 mg živega srebra, ki je strupeno in se ob neprimernem odlaganju sijalk kopiči v okolju. Varčne sijalke je mogoče 95-odstotno reciklirati. V postopku reciklaže se varno odstrani tudi izredno majhna količina živega sreba, zato je pomembno, da varčne sijalke zbiramo ločeno v posebne, varčnim sijalkam namenjene zbiralnike.

Zbiranje in oddajanje odpadnih sijalk je sicer zakonsko določena obveznost vseh, ki se pri svojem delu srečujejo s sijalkami. Končni uporabniki (gospodinjstva in tudi drugi), distributerji, elektroinštalaterji, vzdrževalci in drugi lahko odpadne sijalke brezplačno oddajo trgovcu na prodajnem mestu, v zbirne centre komunalnih podjetij in v zbiralnice ZEOS po vsej Sloveniji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.