Predstavljajte si, da živite v partnerstvu z moškim, ki je strastno zaljubljen v denar in bo temu vse podredil. Za vas je denar le sredstvo za preživetje, od partnerstva pa pričakujete nekaj čisto drugega, zgodbo o strastni ljubezni in globini čustev. Kako najti harmonijo v takem odnosu?
Nekdo preganja, nekdo zavira
Moja klientka Vesna je atraktivna ženska. Njena energija je nalezljiva. Ne ravna se po zadnji e modi in niti ne morem reči, da je izjemna lepotica, a ko pride k meni, prostor napolni s karizmo optimizma. Prav razveselim se je. Moža Andreja je spoznala pred 25 leti, in že ko sta se spoznala, sta se v izhodiščih in ciljih popolnoma razlikovala. Ona je izhajala iz družine, kjer so poznali užitek in si znali uresničevati želje, ugodje jim je veliko pomenilo. Andrej prihaja iz družine, kjer človek brez dela ni bil dosti vreden, nekako po načelu: za preživetje sta potrebna resnost in trdo delo. Njena miselnost je: »Yes, we can!« Njegova pa: »To se ne da kar tako. Ne gre.« Dialogi z njenim možem so nekonstruktivni:
Vesna: »Bomo kupili novo sedežno garnituro?«
Andrej: »Saj je ta čisto v redu.«
Vesna: »Bi imeli gospo, ki pospravlja hišo? Zmanjkuje mi časa za vse, kar bi rada počela. Celo otroštvo je pri nas živela gospa, ki je gospodinjila. Moji mami je ostal čas za njeno kreativnost, igro z nami, kar jaz pogrešam.«
Andrej: »Ne, Vesna, gospodinje pa mi res ne rabimo. Zmoremo brez nje.«
Vesna: »Greva na večerjo? V mestu se je odprla nova restavracija.«
Andrej: »Ah, Vesna, saj veš, da me nič ne vleče, škoda mi je denarja za vse te novosti.«
Ona rada spije kozarček dobre penine in kadi cigarete. Njen partner misli, da so to nepotrebni stroški. Komunikacija se v njunem odnosu ves čas zapleta; nekdo priganja, nekdo zavira. Vsak mesec nastajajo težave in vedno ista tematika se zdi brez konca. To je problematika, ki jima sledi v posteljo, jedilnico, na dopust.
Kaj dati otroku za novoletno darilo? Vesna je rada kreativna, medtem ko Andrej strogo sledi tradiciji in se drži priučenih navad.
Vesna: »V otroštvu nisem imela neuresničenih želja, zato ne razmišljam, da mora Jon imeti vse, saj sama nisem ničesar pogrešala. Čisto v redu je, če letos sin prejme darilo samo za dedka Mraza, in ne tudi za Miklavža in Božička.«
Andrej: »Zakaj ne? Saj je bil priden.«
Denar vpliva na vse …
In je spet konflikt, tokrat tudi pri vzgoji. Denar prežema vse pore in vpliva celo na razmišljanje, kako bosta obravnavala vprašanje staršev v zvezi z domom ostarelih. Ali se bosta odločila, da zanje doma skrbita sama in tako obdržita njuno pokojnino, ali pa si bo Vesna v nekem trenutku zaželela prostosti in jima bo poiskala dober dom za starostnike, kjer bodo najbolje poskrbeli zanju?
Neskladja so velika, ne le takrat, ko pridejo položnice, ampak je glavna težava v načinu življenja, v slogu, ki ga želi živeti vsak od njiju. Nenehno prihaja do nesporazumov.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Ali se sploh zavedamo, s kakšno silo se denar vpleta v naše odnose? Denar je veliko več kot plačevanje položnic, denar ni energija, ki plača najdražje škampe ali najcenejši dunajski zrezek, temveč energija, ki poganja vsakogar od nas.
Izhodišč v partnerstvu ni mogoče spreminjati, in če so različna, so nesporazumi neizogibni in preizkušnje velike. Tako morda lažje razumemo, zakaj so vzpostavili indijske kaste in povezovali ljudi s sorodnim izhodiščem in ciljem.
Poglejmo tu v oči še revščini. Revščina ne določa odnosa, in če sta oba revna, z istim izhodiščem, bosta v tej situaciji lažje živela. Če se zgodi revščina po desetih letih zakona, je to nekaj drugega, a ljudje znajo preusmeriti pozornost odnosa v preživetje in se boriti za skupni cilj. To lahko ohrani odnos, in mislim celo, da ga je lažje ohraniti v boju z revščino kot med preizkušnjami bogastva. Moram reči, da na moje terapije prihaja več ljudi, ki jim težave povzroča prav finančno obilje.
Ivan zasluži ogromne vsote denarja, Ivana pa je domov prinašala le povprečno plačo, zato sta se v nekem trenutku odločila, da njenega majhnega zaslužka ne potrebujejo. Ostala je doma in mu je na voljo, kadar on želi. Mislim, da ni dobro razmislila, kaj bo to pomenilo za njun odnos. Njej ne preostane drugega, kot da sprejme, kar ji odmerja Ivan, če želi zadovoljiti kakšne svoje potrebe. Zdaj se bom grobo izrazil: sprašujem se, ali je to kaj drugega kot oblika sužnjelastništva. Gre za pretanjeno zavzetje položaja moči nad nekom, ki ne služi denarja. S svojo povprečno plačo je Ivana ohranila vsaj dostojanstvo. Brez tega ni odnosa, kaj šele zadovoljstva.
Ni odločilno, ali denar pride od redne službe ali družinske dediščine ali je njen mesečni zaslužek najemnina, ki jo prejema od nepremičnine, ki jo ima v lasti. Občutek dostojanstva, ki ga vir dohodka daje ženski, zanjo pomeni zdravo samostojnost, saj prinaša enakovrednost in s tem dober pogoj za zadovoljstvo obeh partnerjev.
Zgodba je seveda lahko tudi drugačna, saj vemo, da danes številne ženske dobro zaslužijo, včasih več od partnerja. Ali sta še enakovredna? V čem je težava in kakšna je rešitev? Ali mora ona sestopiti in se delati, kot da ne zasluži desetkrat več od njega, da se bo še vedno počutil vrednega? Še vedno je moškemu skoraj v vseh kulturah dodeljena vloga vodje družine, zaščitnika. Zaradi slabšega zaslužka je lahko pritisk nanj zelo velik, kar vpliva na marsikaj, tudi na spolnost.
Vedno obstaja kdo, ki ima še več …
Tudi pri moškem, ki ga gradi samo denar, obstaja velika nevarnost, da bo njegovo dekle našlo bogatejšega od njega. Vedno obstaja kdo, ki ima še več premoženja od bogataša.
V človeški podzavesti se kuha marsikaj. Nerazrešeno – v povezavi z denarjem to pogosto izbruhne do neslutenih višin – lahko zelo poškoduje partnerski odnos, če oseba to dopusti.
Če so cilji in izhodišča skupni, če sta oba zavzeta in ju poganja sorodna želja, je denar lahko tudi predmet sreče. Mož in žena, ki se vsak dan usedeta vsak v svojega mercedesa, oblečena v drage blagovne znamke – je to zmagovalna kombinacija? Zakaj pa ne, če jima to prinaša užitek.
Marina izhaja iz delavske družine srednjega razreda in od otroštva je vedela, da jo v življenju najbolj zanima denar. Že kot najstnica si je postavila visok cilj in bila je odločena, da ga doseže. Petnajst let je delala za to, danes je milijonarka, poročena s tujcem, lastnikom številnih razkošnih vil in prelepe jahte. Skupaj vodita svetovne posle.
Marina že od otroštva prijateljuje z Zalo. Tudi ona izhaja iz delavske družine srednjega razreda. Prav tako kot Marina je tudi Zala od otroštva vedela, kaj jo v življenju zanima: ljubezen. Marini se je to zdelo skrajno neatraktivno in neperspektivno, Zala pa je bila v svoji želji in nameri zelo odločna. Razvijala je svoj prirojeni dar in je danes izvrstna terapevtka, ki s svojo brezmejno ljubeznijo pomaga ljudem obuditi notranjo moč in radost v duši, jim podati smernice. Premnogim premožnežem kaže pravo pot, ki je ne morejo kupiti niti milijoni. Denarja ima dovolj za zadovoljno in izpolnjeno življenje v čisto običajnem partnerstvu.
Ko želim zaokrožiti razmišljanje o ljubezni in denarju, se mi pred očmi spet pojavi zlata žlica. Ali denar res ne more kupiti ljubezni? Ali res ne more kupiti sreče v partnerstvu? Ali je par kljub pomanjkanju denarja lahko srečen? Vse je v rokah usode, usode duše ... Tako bolje razumemo, zakaj ponekod po svetu, kjer kultura veleva dogovorjene poroke, nekatera dekleta bežijo od doma, bežijo z ljubeznijo v srcu in so zanjo pripravljene tvegati vse. Pustiti primarno družino, vas, celo domovino.
Moja duhovna učiteljica pravi: Ne tečejo za denarjem, ne tečejo za višjim stanom, vodi jih usoda njihovih duš. Ne glede na to, kako težke so preizkušnje, ki jih čakajo na tej poti, so zanje sprejemljive. Pripravljene so se soočiti z drugačnostjo, sprejeti nova kulturna pravila, saj čutijo, da je moč usode, ki predani si osebi leta in desetletja ohranja v partnerstvu, veliko večja od najdebelejše denarnice.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.