Zdravje

Ne pozabite na piling

Tjaša Kokalj Jerala / revija Bodi zdrava
2. 4. 2024, 17.00
Deli članek:

Eksfoliacija, odstranitev odmrlih kožnih celic ali, preprosto povedano, piling za obraz, spada med pomembne postopke, ki kožo očistijo, osvetlijo in s tem pomladijo. Obstajajo tri osnovne vrste pilingov za obraz: mehanski, kemični in encimski. Kateri od njih je primeren za vaš tip kože in kako pogosto jih sploh uporabljati?

Dreamstime
piling obraza je zelo pomemben

Namen pilinga je kožo osvoboditi nakopičenih odpadnih snovi, kot so odmrle kožne celice in umazanija v globljih plasteh kože, ter ji tako omogočiti, da ponovno svobodno zadiha in na novo zasije. Piling učinkovito čisti kožo obraza, odstranjuje čezmeren loj in varuje pred mašenjem por in nastajanjem aken. Z odstranitvijo starih odmrlih kožnih celic preprečuje luskavost kože, prav tako pospešuje proces regeneracije kože in tvorbo novih celic, kožo zgladi in posvetli. Izboljšuje prekrvitev kože, spodbuja tvorbo kolagena, pomlajuje kožo in deluje proti nastanku gubic, prav tako pa je zaradi pilinga koža mehkejša in posledično bolje sprejema nanos seromov in krem.

Encimski piling za obraz

To je najboljši eksfoliant za občutljivo kožo in odlično ustreza tudi suhi koži, sicer pa je na splošno primeren za vse tipe kože. Še posebej pomaga pri pordelosti, žilicah, ogrcih in za odstranitev trde kože. To je tudi najprimernejši piling za zrelo kožo po menopavzi. Vsebuje naravne encime iz sadnih kislin (npr. papaje ali ananasa), ki spodbujajo naravno eksfoliacijo. Encimi sami najdejo in vpijejo odmrle celice, kožo pa poleg tega vlažijo in očistijo. Učinki so vidni že po prvem nanosu.

Učinki encimskega pilinga:

• Gladi drobne gubice.

• Izboljšuje strukturo in ton kože.

• Pomaga omejiti pojav brazgotin.

• Blaži simptome suhe kože.

• Odličen je tudi kot piling za akne in problematično kožo.

Kemični piling obraza

Princip kemičnega pilinga je odstranitev plasti starih celic. Piling vsebuje sadne AHA- in BHA-kisline, ki zaženejo proces globinske regeneracije in pomladitve. Kemični pilingi, ki jih uporabljajo v salonih, so močnejši in lahko bolj dražijo kožo, za domačo uporabo pa so sicer blažji, a tudi pri njih velja biti previden in dosleden. To je primeren piling za mastno kožo in proti aknam, večinoma pa ni ravno primeren za suho in občutljivo kožo. Dobro se znajde v boju z drobnimi gubicami, upadlo kožo, razširjenimi porami, pigmentacijo in brazgotinicami po aknah.

Učinki kemičnega pilinga:

• Pomladi kožo, reducira manjše gubice in pigmentne madeže.

• Podpira obnovo kože.

• Izboljšuje teksturo kože in jo gladi.

• Zoži razširjene pore.

• Deluje proti aknam in ogrcem.

Thinkstock
Pilingi poskrbijo, da se aktivne snovi iz krem bolje vsrkajo.

Mehanski piling obraza

Mehanski piling je pri trenutnih lepotnih smernicah za kožo najmanj priljubljen. Vsebuje majhne delce, s katerimi odmrle celice mehansko odstranite. Mehanski piling je zaradi občutljive kože na obrazu zato morda primernejši za piling vratu, dekolteja, telesa ali za brušenje trde kože na petah ali komolcih, sicer pa se priporoča za mešano, mastno in zrelo kožo ter ni primeren kot piling za suho kožo. In opozorilo, ki vedno velja pri uporabi mehanskega pilinga: bodite nežni in ne pritiskajte premočno.

Učinki mehanskega pilinga:

• Gladi in mehča.

• Globinsko čisti in odstranjuje nečistoče.

• Kožo odlično pripravi na nanos samoporjavitvene kreme.

Nega kože po pilingu

Piling za obraz odstranjuje vrhnjo plast kože, zato je lahko koža takoj po uporabi občutljivejša za zunanje vplive. Da bo eksfoliacija obraza minila brez morebitnih neželenih posledic, ne pozabite svoje kože po pilingu ustrezno negovati:

• Obraz umivajte s hladnejšo vodo.

• Vlažite kožo z bolj hranljivo vlažilno kremo.

• Povečajte vnos tekočin v telo.

• Zaščitite se pred soncem! Uporabljajte kremo z visokim (nad 30) zaščitnim faktorjem.

• Izogibajte se savnanju.

• Upoštevajte priporočene presledke med predhodno in naslednjo eksfoliacijo.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.

Revija Bodi zdrava
Izšla je nova številka revije Bodi zdrava. Prijazno vabljeni k branju!

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu