Palme so postale priljubljena sobna rastlina, saj nas pogled nanje v mislih ponese v eksotične kraje. Čudovito nam okrasijo dom in hitro zapolnijo prazen prostor ter vanj vnesejo harmonijo in sprostitev. Kako doseči, da se bodo v našem domu dobro počutile in lepo uspevale?
Izbira prostora, temperatura in osvetlitev
Pri gnojenju nikar ne pretiravajte, saj palme rastejo počasneje. Gnojimo od aprila do avgusta enkrat na mesec, najbolje s tekočim gnojilom, in sicer s polovično količino.
Vzgoja palme ni tako zapletena, res pa je, da ji boste morali odstopiti precej prostora in ji nameniti nekaj pozornosti, če si boste prizadevali za uspešno rast. Predvsem potrebuje prostor, kjer bo lahko rastla in se razvijala v višino, zato zanjo izberite prostor z visokim stropom. Dobro se počutijo tudi v rastlinjakih in zimskih vrtovih.
Pomembno je, da v prostor neprekinjeno prihaja dnevna svetloba ali celo sonce. Ne postavljajte jih v senčne prostore, saj pomanjkanje svetlobe negativno vpliva na fotosintezo in zavira rast.
Temperatura v prostorih naj ne bo prenizka. Večina palm prenese temperaturo do 10 stopinj Celzija, medtem ko temperature navzgor ob primerni vlagi niso omejene. Naravno domovanje palm je tropsko podnebje, z veliko sonca in visoko vlažnostjo.
Da bodo imele dovolj vlage, v širok podstavek nasujte kamenje in nanj postavite lonec z rastlino, nato pa vodo vlivajte v podstavek. Tako boste preprečili gnitje korenin, voda pa bo čez dan izhlapevala in palmi dovajala dovolj vlage za uspešno rast.
Zanimivosti
Priložnost: Hipno diploma – Brezplačna 4-dnevna spletna delavnica o hipnozi, ki vas bo navdušila!
Ko kupujemo palmo
Palme so za večino ljudi, ki živijo v deželah z zmernim celinskim podnebjem, zanimive rastline, ki jih povezujemo s Sredozemljem in tropskim okoljem. A ker so nekoliko drugačne, jih moramo tako tudi obravnavati.
Ko postane prevelika, palmo presadimo na novo mesto, kjer bo imela dovolj prostora. Če to ni mogoče, se bomo morali od nje žal posloviti, saj palm ni mogoče obrezovati.
Družina palm obsega več kot 3000 vrst, ki uspevajo v tropskem, subtropskem in sredozemskem podnebju, od tropskega deževnega gozda do puščavskih oaz. Eleganten značaj je posledica simetrične oblike, ki je značilna za večino palm.
Pri odločanju o nakupu največ pozornosti namenimo njihovi višini oziroma velikosti. Le redke so palme, ki ostanejo majhne, večina jih zraste visoko ali zelo široko. Pred nakupom se pozanimajte tudi o hitrosti rasti. Majhne palme se lahko v nekaj letih razvijejo v velike lepotice, ki potrebujejo veliko več prostora, kot jim ga lahko naša dnevna soba ponudi.
Pozimi zalivamo manj
Če palmo poleti obilno zalivamo, pozimi zalivanja zmanjšamo, saj se tudi zniža temperatura v prostorih. A kljub temu naj bo v podstavku dovolj vode, tako boste zagotovili primerno vlažnost. Palme namreč »dihajo« skozi veliko površino svojih listov in prek teh tudi vsrkavajo vlago, ki jo potrebujejo za normalno rast. Priporočljivo je, da palmo občasno pršite.
Vrsta listov
Ob nakupu palme upoštevajmo, da so listi nekaterih vrst takih oblik, da se lahko poškodujemo. Konice listov so morda trde in zašiljene in se lahko ob dotiku zbodemo, ali pa so listni robovi tako ostri, da se celo porežemo. Takšne palme niso primerne za domove družin z majhnimi otroki.
Prav tako jih sadimo na mesta, ki so manj oblegana oziroma težje dostopna, torej niso v predelu, kjer se pogosto zadržujemo. Po trdoti listov lahko tudi prepoznamo potrebe po zalivanju. Za vrste s trdimi listi strokovnjaki predlagajo manj zalivanja, saj lažje prenašajo sušo kot palme s mehkimi listi. Pazimo tudi, da ne zalivamo središča palme, kjer iz stebla izraščajo listi.