237 let tradicije

Zgodovina določanja najboljših vinskih leg se je začela pri nas

Zoran Triglav
23. 11. 2024, 09.00
Deli članek:

Še največje poznavalce preseneti podatek, da smo z vinskimi legami prehiteli celo Francoze.

Flavio Graffi
Slikovita pokrajina daje imenitna vina.

V vinorodnih deželah in pokrajinah so si vinske lege po kakovosti in donosnosti precej različne, razvrščajo jih od najboljših do najslabših. Taki razvrstitvi se pravi klasifikacija. In prva klasifikacija vinskih leg na svetu je bila narejena na naših tleh ter v današnjem zamejstvu: na območju goriške in gradiške grofije.

Vina prijateljstva in miru
Zemljevid najboljših vinskih leg

Vinske lege so po naročilu Marije Terezije razdelili glede na odličnost že leta 1787, v Franciji, v Burgundiji, so to storili šele 80 let kasneje! Območje današnjih Brd, Krasa in Vipavske doline ter zamejskih Collia, Ogleja in Isonza je tako prvo klasificirano vinsko področje na svetu.

Marija Terezija je naredila red

Čeprav se pri nas tega ni posebno poudarjalo, so idealni teritorij za pridelavo imenitnih vin že pred stoletji občudovali Francozi. Od Napoleonove sestre Elise Baciocchi do francoskega kralja Karla X., ki je pokopan v samostanu Kostanjevica pri Novi Gorici, in grofa Latourja, ki je leta 1850 v našo deželo prinesel francosko trto. Na klasifikacijo grand crujev (najboljših leg) za pridelavo vin, ki jo je avstrijska vladarica Marija Terezija 17. marca 1787 z namenom urejanja prispevkov, torej pobiranja davkov, prvič na svetu izdala v Goriški grofiji, je prvi po dolgem času opozoril zgodovinar Stefano Cosma.Med svojim raziskovanjem je naletel tudi na številne zanimive zapiske. Leta 1747 je denimo Lodovico Bertoli v svoji knjigi Vinogradi in vino Burgundije v Furlaniji zapisal, da je modri pinot (pinot noir) nič drugega kot refošk (refosco).

Vina prijateljstva in miru
Posnetek izvirne klasifikacije iz leta 1787

Večja mednarodna prepoznavnost

Dvajset pridelovalcev vina z obeh strani meje tvori združenje vinskih vitezov, ki vsako leto organizira dobrodelno dražbo za obnovo samostana Kostanjevica, v katerem deluje na novo odprta vinska klet, poimenovana po Mariji Tereziji. Glavni namen Društva vitezov cru klasifikacije vladarice Marije Terezije je seveda povečati mednarodno prepoznavnost tega izjemnega vinskega teritorija – in pritegniti obiskovalce z vsega sveta – torej krepiti turistično ponudbo. Zdaj lahko namreč prvič po razpadu avstro-ogrske monarhije prav v kleti Marije Terezije pokusimo in odkrijemo vsa avtohtona vina po takratni klasifikaciji vin, ki jih pridelujejo najboljši vinogradniki v Brdih, Posočju, Vipavi, Ogleju in na Krasu. Eno najbolj izpostavljenih je seveda rebula.

Flavio Graffi
Med starimi sortami prednjačita rebula in merlot.

Po vsem tem bi lahko na neki način dejali, da je Marija Terezija s svojimi dekreti že v davnih časih poskrbela za sodobno turistično promocijo naše dežele …

Flavio Graffi
Najboljše vinske lege v Goriških Brdih je označila že Marija Terezija.