Ni prvič, da so se v pristaniškem mestu na jugu Francije, ki ima skoraj 900.000 prebivalcev, odločili za tako pomoč. Pasti so premalo učinkovite, poleg tega jih razne direktive omejujejo oziroma prepovedujejo v parkih in vrtovih. Marseille ni edini, ki v boju proti podganam uporablja dihurje, enako so recimo naredili tudi že v Toulousu in še nekaterih mestih.
Do dve podgani na prebivalca
Metoda se je izkazala za uspešno, a gre za praktično nenehen, pogosto tudi brezupen boj z nadležnimi glodavci. Podganja samica v času življenja lahko skoti tudi 25.000 mladičev, zaradi nečistoče v mestih hrane podganam ne manjka. Marseille naj bi tako imel med 1,5 in dve podgani na prebivalca, podobno je v Parizu.
Ujamejo jih v mreže in evtanazirajo
Zdaj so torej na pomoč spet poklicali rejce belih dihurjev, ki so v naravi sovražniki podgan. Ko najdejo mesto, kjer je podgan posebej veliko oziroma najdejo podganje gnezdo, se začne akcija: na možne izhode pritrdijo mreže, nato pa v rove spustijo dihurje, ki poženejo podgane v beg. Te se ujamejo v mreže, tam jih polovijo in nato evtanazirajo s plinom v posebnih škatlah.
Težava: dihurji veliko spijo
Postopek je dolgotrajen in pogosto se zdi, da gre za Sizifovo delo, ker so podgane take mojstrice preživetja in se ekstremno hitro množijo. Poleg tega ima metoda z dihurji tudi težavo: hitro se utrudijo in dnevno prespijo tudi do 18 ur, kar pomeni, da jih ne morejo prav hitro znova uporabiti. A v Franciji vseeno prisegajo tudi na to metodo, ki se je izkazala za precej uspešno.