Hiše, ki so bile zgrajene v osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja, se po navadi precej visoko dvigajo v nebo in tako omogočajo bivanje več generacijam ene družine. Ogrevanje s toplotno črpalko v starejši hiši je tako smiselno le pod določenimi pogoji in šele takrat, ko izpeljemo kakovostno energetsko sanacijo. Če nam sredstva ne dopuščajo, pa je primerna izbira hibridna toplotna črpalka, saj tudi po obnovi stavbe, kljub manjšim potrebam po toploti za ogrevanje, ne bo predimenzionirana. Če se boste odločili za menjavo ogrevalnega sistema pred izolacijo stavbe in menjavo oken, ko bodo potrebe presegale zmogljivost nizkotemperaturnih toplotnih črpalk, boste sicer morali razmisliti o dodatnem viru ogrevanja.
Prednosti hibridnih črpalk
Verjetno se sprašujete, zakaj kombinacija dveh virov ogrevanja. Gre za združitev dveh tehnologij, ki uporabljata različne energente oziroma toplotne vire. Ogrevalni sistem je bolj prilagodljiv in učinkovit, stroški pa posledično bistveno nižji. Kaj to pomeni? Če bi ogrevali starejšo hišo s slabo energetsko izolacijo z navadno toplotno črpalko, bi bilo to energijsko potratno, saj bi toplotna črpalka potrebovala veliko moč in veliko elektrike. Pri hibridni toplotni črpalki pa se plinska peč vklopi šele takrat, ko je moč toplotne črpalke manjša od toplotnih izgub objekta, ob večjem padcu zunanjih temperatur. Glede na potrebe po toploti zato v določenem času lahko deluje zgolj toplotna črpalka ali zgolj plinski kondenzacijski kotel ali oba hkrati.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kaj omogočajo hibridne črpalke
S hibridnimi črpalkami lahko ogrevamo prostore in sanitarno vodo, nekateri modeli pa omogočajo tudi hlajenje prostorov. Pri nas so najpogostejši modeli kombinacije toplotne črpalke zrak/voda s kondenzacijskim plinskim kotlom. A obstajajo tudi druge možnosti – s kondenzacijskim ali navadnim oljnim kotlom. V povezavi s kombiniranim načinom ogrevanja srečujemo dva izraza, to sta hibridna črpalka in hibridni sistem. Princip je enak: pri hibridni toplotni črpalki gre za namestitev kombiniranih virov ogrevanja, ki jih proizvajalec usklajuje z enotno regulacijo, o hibridnem sistemu pa govorimo, ko že obstoječemu ogrevalnemu sistemu, denimo plinski peči, dodamo oziroma dogradimo še toplotno črpalko.
Kakšni so pogoji
Pri nas se najpogosteje odločamo za kombinacijo toplotne črpalke zrak/voda s kondenzacijskim plinskim kotlom v enem ohišju. V hiši, v katero jo nameravamo vgraditi, moramo poskrbeti za vgradnjo kondenzacijskega dimnika ter za prostor za notranjo enoto toplotne črpalke in prostor za zunanjo enoto. Pri tem načinu toplotne črpalke nastaja kondenzat, zato moramo poskrbeti tudi za odvod kondenzacijske vode, če pa se bomo odločili za toplotno črpalko s hlajenjem, pa še za odvod te vode na notranji enoti.