Kaj je lepšega kot čista steklokeramična plošča, ki kar kliče po kuhanju? Toda, saj veste, nesreča nikoli ne počiva in hitro se, da se kaj razlije in umaže. Pri tem lahko rečemo, da ima steklokeramična plošča svoje prednosti in tudi slabosti. Brez dvoma je čiščenje lažje kot pri plinskih štedilnikih, a kljub vsemu ni prav preprosto. Ostanki jedi, ki nam med kuhanjem padejo iz lonca, se lahko na stekleni površini trdovratno zasušijo, tudi odstranjevanje zažganih madežev je precej neprijetno opravilo.
Česa ne smete početi
Ne skrbite, kljub največji kuharski nesreči in umazaniji je lahko vaša steklokeramična plošča spet videti kot nova. A še preden vam razkrijemo trike, kako jo očistiti, poglejmo, česa pri tem ne smete početi.
Prvo pravilo: Steklokeramične plošče nikoli ne čistite s kovinskimi noži, spatulami ali žičnatimi gobicami. Ti »rešitelji« lahko trajno poškodujejo stekleno površino in tako bodo na steklokeramični plošči ostale neestetske praske. Za čiščenje uporabite mehke gobice iz umetnih ali naravnih vlaken in specializirana čistila.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Drugo pravilo: Nikoli ne urgirajte in ne čistite, ko je steklokeramična plošča še vroča. Čeprav boste prevreto mleko želeli očistiti takoj, se uprite skušnjavi in le s papirnato brisačo popivnajte čim več tekočine. A pri tem pazite, da se ne opečete. Nikar ne uporabljajte gobic ali bombažnih krp, saj jih boste prej ali slej uničili, poškodujete pa lahko tudi steklokeramično ploščo.
Tretje pravilo: Za čiščenje ni primeren razmaščevalec ali čistilo za pomivanje oken, saj gre za preveč agresivna čistila, ki lahko poškodujejo površino steklokeramične plošče.
Strgala za čiščenje
Pri čiščenju si lahko pomagate s specializiranimi strgali za čiščenje, a naj bodo rešitev zares v skrajnih primerih. Površino plošče čistite nežno, saj tudi tako strgalo lahko pusti praske, ki jih ne bo mogoče odstraniti.
Naravna ali specializirana čistila
Pri čiščenju steklokeramične ali steklene plošče lahko uporabite tudi preproste kuhinjske pripomočke. Če ne želite čistiti s kemikalijami, si lahko pomagate s sodo bikarbono in belim kisom. Potrebujete še krpo iz mikrovlaken in kuhinjsko krpo. Stekleno površino najprej dobro obrišite s suho krpo, da odstranite morebitne drobtine in prah. Nato po njej potresite izdatno količino sode bikarbone in poškropite z belim kisom. Pokrijte s kuhinjsko krpo, ki ste jo pomočili v mešanico vode in detergenta za pomivanje posode, in pustite delovati petnajst minut. Potem z isto krpo obrišite površino, da odstranite ostanke. Na koncu po njej popršite še nekaj kisa in obrišite s papirnato brisačo. Sicer vam svetujemo uporabo specializiranih čistil za steklokeramične plošče. Na voljo so v različnih izvedbah, z grobimi delci ali v obliki tekočine. Obojim je skupno, da za odstranjevanje trdovratnih madežev s površin potrebujejo določen čas delovanja, da madež »privzdignejo« in raztopijo.