Poleti so lasje izpostavljeni vročim sončnim žarkom, med dopustovanjem na morju tudi slani morski vodi, ki lahko lase pošteno uniči. Kombinacija obojega vodi v močno poškodovane in izsušene lase. Saj veste, kakšen je občutek, ko si poskušamo po prihodu iz morja z rokami razčesati mokre lase, kajne? Ti niso voljni, prsti se zatikajo za vozliče, ki ustvarjajo čvrsto gmoto las.
Uničen je lahko ves las
Med sproščenim namakanjem v morju se na lase ujame sol, ki jo vroči sončni žarki kar prilepijo na roževinasto strukturo in tako ustvarijo idealne razmere za uničevanje las. A to še ni vse, sol ne poškoduje le kutikule oziroma zunanje plasti vrhnjice, počasi začne uničevati tudi notranjost lasu, torej lasno skorjo, ki je sestavljena iz poroženelih celic. Te tvorijo 90 odstotkov lasu; lasem dajejo trdnost, a kaj, ko učinkovanje soli njihovo trdnost pošteno zamaje. Samo spomnimo se na izsušene in poškodovane lase ob koncu dopusta. Tedaj so lasje tudi nekoliko svetlejši, kajne? V poroženelih celicah je namreč pigment, ki daje lasem barvo, ker jih sol poškoduje, se to kaže na lasnem odtenku. Posvetlijo se tudi barvani lasje in barva se hitreje izpira. Če hočemo to preprečiti, bomo veliko naredili že, če si bomo lase temeljito splaknili s sladko vodo po vsakem prihodu iz morja. Pomembna je seveda tudi preventivna in hranilna nega po razvajanju v morju.
Kokosovo olje
Je mali čudež za suhe in poškodovane lase. Maščobne kisline iz kokosovega olja namreč delujejo na lase krepilno in negovalno. Lasno strukturo okrepijo, kokosovo olje pa je uspešno tudi v boju proti prhljaju.
Jajca
Ta bodo lasem vrnila mehkobo in svežino. Jajčni rumenjak je poln beljakovin in maščob, primeren je za vse tiste, ki imate suhe lase. Če so lasje mastni, namesto jajčnega rumenjaka uporabite beljak, ki vsebuje encime, ki uničujejo bakterije in odstranjujejo odvečno maščobo z las in lasišča.