Tradicija ima brado, ki se vleče že natanko 2042 let. Leta 18 pred našim štetjem je namreč dela prost dan, ki so mu pravili Feriae Augusti (Avgustov počitek), uvedel prvi rimski cesar Gaj Avgust Oktavijan. In sicer iz dveh razlogov: da bi se sam prikupil ljudstvu in da bi delavcem v celotnem rimskem cesarstvu omogočil zaslužen dan počitka po obdobju težkega dela in žetve žita.
Na praznični dan so stari Rimljani obiskovali konjske dirke in konji so bili pravzaprav edini, ki ta dan niso imeli prosto. Denimo voli, osli in mule so bili na praznik razbremenjeni, ni jim bilo treba nositi težkega tovora, namesto tega so jim nadeli cvetje in vence.
Ukradeni praznik
Zanimivo je, da avgustovski praznik dela ni bil od nekdaj 15., ampak 1. avgusta, na prvi dan meseca, ki ga je uvedel prav cesar Avgust. Ko se je do veljave prebila katoliška cerkev, je praznik v 6. stoletju samovoljno premaknila na 15. avgust in iz njega napravila svoj praznik. Prisvojila si ga je podobno kot druge praznike stare dobe (iz praznovanja zimskega solsticija, je nastal božič, iz praznika pomladi velika noč …).
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
V Italiji je močno zakoreninjena tradicija, da se na ferragosto potuje na počitnice ali vsaj izlet. To tradicijo je v fašističnem obdobju populariziral režim Benita Mussolinija. Od leta 1925 je režim organiziral množične izlete v največja italijanska mesta, pa tudi na obalo in v gore. Delavcem je potovanje olajšal z močno znižanimi vozovnicami za vlak, ki so veljale 13., 14. in 15. avgusta. Ponudba je vključevala dve možnosti: enodnevno potovanje v radiju 100 km ali tridnevno potovanje v radiju 200 km.
Dan opustelih mest
Številne italijanske družine so tako prvič obiskale mesta, kot so Benetke, Firence, Rim in Neapelj, medtem ko so družine iz notranjosti lahko obiskale obalo. Družine, ki so živele na obali, pa so se lahko podale v gore.
Danes se ferragosto ne nanaša več le na 15. avgust, ampak označuje kar ves mesec. Potovanja so še vedno zelo pomemben del načrtov Italijanov, zato še danes drži, da so največja italijanska mesta okoli ferragosta skoraj zapuščena.
In pri nas? Kdo bi se branil prostega dne sredi avgusta, ki ga lahko s kakšnim dnevom dopusta povežemo s koncem tedna in si privoščimo kar spodoben oddih na morju ali v gorah … Ampak ne pozabite: te počitnice vam je pred 2042 leti omogočil rimski cesar Oktavijan Avgust.