"Oče je živel do zadnjega trenutka, brez kakršnih koli znakov, da bi bilo kaj narobe. Živel je s polnimi pljuči, počel je, kar je imel najraje, in to je glasba. Čeprav je imel 80 let, je še vedno pel, igral kitaro, snemal videospote. Bil je umetnik v pravem pomenu besede. Zelo ga bomo pogrešali," so za Zagreb.info povedali družinski člani.
Gašparac se je rodil 13. maja 1945 v Požegi in je bil eden najvidnejših hrvaških glasbenikov, ki je s svojim edinstvenim glasom in predanostjo glasbi pustil neizbrisen pečat v zgodovini domače glasbene scene. Od dečka, ki je sanjal o glasbeni karieri, do umetnika, ki je izvedel na stotine humanitarnih koncertov, je bilo njegovo življenje prežeto z ljubeznijo do glasbe in željo, da se prek nje dotakne srca ljudi.
Že kot otrok je vedel, da bo pevec
Že pri sedmih letih je vedel, da bo glasba njegovo življenjsko poslanstvo. Leta 1952, ko ga je novinar "Požeškega lista" vprašal, kaj želi postati, ko odraste, je brez oklevanja odgovoril: "Pevec!" Kmalu zatem je začel peti v šolskem zboru, kjer so njegov talent prepoznali z dodelitvijo solističnih vlog.
Sam je osvojil igranje več instrumentov - kitare, bas kitare, bobnov in ustne harmonike. V gimnazijskih letih je ustanovil jazz zasedbo "Crni šest", s čimer je pokazal svojo ljubezen do različnih glasbenih žanrov. Velik preboj na glasbeni sceni se je zgodil leta 1991 na Festivalu Zlatne žice Slavonije s pesmijo "Laže selo lažu ljudi". Čeprav je bil v srcu zaljubljen v rock, pop, blues in jazz, je širši javnosti postal poznan po tamburaški glasbi.
Njegov glasbeni opus so zaznamovale številne nepozabne pesmi: "Da sam imo šaku dukata", "U srce te dira", "Leina", "I kad nisam s tobom bit ću", "Pustite me bar da sanjam", "Doći u Vukovar" in druge.
Sodeloval je z mnogimi vidnimi glasbeniki in avtorji, med drugim z Draženom Žankom, Duškom Mucalom in Miroslavom Škorom. Za interpretacijo pesmi "I kad nisam s tobom bit ću" je prejel nagrado "Ivo Robić" na Zagrebfestu. Njegov prispevek kulturi je bil prepoznan z nagrado mesta Požega za življenjsko delo in medaljo mesta Zagreb.
Posebno mesto v Gašparčevem življenju je imel humanitarni angažma. V svoji petdesetletni karieri je izvedel okoli 700 koncertov za cerkev, zapuščene otroke in otroke s posebnimi potrebami. Nastopal je po vsem svetu, od Amerike in Kanade do Avstralije, ter vedno promoviral hrvaško glasbo in kulturo.