Stoletja stari posestvi, vojvodstvi Lancaster in Cornwall, sta po ugotovitvah medijske preiskave zaslužili milijone evrov tudi z donosnimi posli z javno Nacionalno zdravstveno službo (NHS) in ministrstvi, ki imajo omejena sredstva. Gre za posestvi, ki sta v skrbništvu kralja Karla III. in njegovega starejšega sina Willama, a sta v Združenem kraljestvu oproščeni plačila davka na kapitalski dobiček.
Medijska preiskava je razkrila po mnenju mnogih nepošteno prakso kraljeve družine. »Obe posestvi sta imeli ogromno komercialnega dobička, hkrati pa sta prejemali velikodušne davčne olajšave. Posestvi sta vredni 2,17 milijarde evrov, dobiček za leto 2023 pa je presegel 60 milijonov evrov. To je pripomoglo k temu, da se je kralj Karel III. z ocenjeno vrednostjo 735 milijonov evrov obdržal med tisoč najbogatejšimi v Združenem kraljestvu,« so sporočili preiskovalci britanske televizije Channel 4 in časnika Sunday Times.
Ob obtožbah medijev, da »kraljeva družina nateguje ljudstvo«, so se oglasili iz Buckinghamske palače – trdijo, da kralj z dobičkom iz vojvodstev financira javne dobrodelne in zasebne dejavnosti. Nekateri kritiki po drugi strani menijo, da bi moral biti ves denar, ki ga prinašata posesti, javno premoženje.