Marius Borg Høiby je bil prvič aretiran 4. avgusta letos. Obtožili so ga fizičnega in psihičnega napada na mladenko, domnevno je napadel svoje dekle. Po navedbah policije v Oslu je ženska stara nekaj čez 20 let, njeno identiteto pa zaradi varstva osebnih podatkov niso razkrili. Høiby je bil sprva pridržan, kasneje pa izpuščen.
Po aretaciji je Høiby prek svojega odvetnika Øyvinda Bratliena podal izjavo norveškim medijem. Priznal je, da je bil v času incidenta pod vplivom alkohola in kokaina. Poleg tega je razkril, da se že dolgo spopada z duševnimi težavami in zlorabo substanc, kar je še dodatno obremenilo njegovo življenje.
Marius je javno poudaril, da njegova diagnoza in uživanje drog ne opravičujeta nasilja, ki ga je povzročil, in je prevzel polno odgovornost za svoja dejanja. V izjavi je še izrazil iskreno opravičilo svojemu dekletu, saj je bil incident zanjo in njuno razmerje izredno težaven.
Prejšnja razmerja in dodatne obtožbe
Obtožbe proti Høibyju niso omejene le na zadnji incident. Dve njegovi nekdanji partnerki, Juliane Snekkestad in Nora Haukland, sta po objavi prvih obtožb izpostavili, da sta bili tudi sami žrtvi psihičnega in fizičnega nasilja med njunimi razmerji z njim.
Policija v Oslu je potrdila, da bo preiskava v primeru nadaljevala, pri čemer obtožbe zdaj zajemajo tudi kršitev prepovedi približevanja. Po mnenju Mariusovega odvetnika Øyvinda Bratliena so obtožbe pravno neutemeljene, saj še ni bil priča aretaciji s "tako šibko dejansko in pravno podlago". Kljub temu je Marius priznal svoje napake in napovedal nadaljevanje zdravljenja zaradi zasvojenosti.
Reakcija javnosti in medijev
Medtem ko se Marius Borg Høiby sooča s pravnimi posledicami, je norveška javnost razdeljena glede njegove situacije. Nekateri ga obsojajo zaradi nasilja, drugi pa izkazujejo sočutje zaradi njegovega boja z duševnimi težavami in zasvojenostjo. Zgodba je pritegnila tudi mednarodno pozornost, saj je Marius vpleten v širšo norveško kraljevo družino.