Premične ali vgradne?
Nekatere pregrade so prostostoječe, lahko jih premikate in prenašate iz sobe v sobo, druge so vgradne in služijo kot prave stene. Za katero se boste odločili, je odvisno od vaših potreb. Če želite manj obvezujočo rešitev, so odlične zavese, španske stene, paneli in omare oziroma regali, ki so v funkciji pregrade. Na voljo so v najrazličnejših oblikah in materialih - od kovinskih, steklenih do lesenih, celo z bambusovimi palicami ali s koriti za rože lahko krasno ločimo prostore med sabo.
Ustvarite garderobo, utiliti, študijski kotiček
Pregrade so izjemno dobrodošle, kadar želite ustvariti garderobo, shrambo ali študijski kotiček, pa za te namene nimate dodatne sobe. Takrat enostavno priskoči na pomoč pregrada, s katero zamejite že obstoječi prostor, tako si na primer del spalnice spremenite v garderobo, del kuhinje pa namenite utilitiju ali shrambi ter ju ločite z zaveso, drsnimi vrati ali čim drugim.
Različne pregrade v prostoru različno funkcionirajo, takšna iz ogledal sobo poveča, medtem ko kovinska pregrada poskrbi za več intimnosti. Če želite, da pregrada prostora ne obteži, ga pa polepša in naredi bolj atraktivnega, naj bodo vaša prva izbira tekstilne pregrade, ki so na voljo v različnih barvah, teksturah in vzorcih. Te lahko tudi hitro menjate in tako brez velikih stroškov spreminjate videz interjerja.
Prenosna (foto 1)
Prenosna pregrada je lahka, brez napora jo premikate iz sobe v sobo. Zelo uporabna je za študente v najetih sobah ali študentskih domovih, da ločijo bivalni del od prostora za spanje in študijski kot. Pregrada naj bo zložljiva, saj to omogoča, da jo hitro potisnete v kot, če je ne potrebujete, odprtine v njej pa omogočajo pretok svetlobe in zagotavljajo osvetlitev tistega dela sobe, ki ga na primer ograjujete od okna. (Foto: Chaplins Furniture)
V otroški sobi (foto 3)
Kadar si sobo deli več otrok, je smiselno uporabiti pregrade, da ustvarite za vsakega otroka navidezni kotiček, ki ga ima samo zase. Če je soba dovolj velika, jo lahko pregradite z mavčnimi pregradnimi stenami, ploščami OSB ali podobnimi iz polnega iverala, pleksija, stekla ali celo zidakov, vendar s tem sobi odvzamete nekaj zračnosti in svetlobe. Zelo praktična je po drugi strani pregrada iz knjižnih regalov, ki jih otroci lahko uporabljajo za shranjevanje in kot odlagalno površino. Če ni možnosti ne za prvo ne za drugo rešitev, pa vam ostanejo še premične pregrade: lahko so malo bolj razigrane, pisane, živahne, da popestrijo prostor in dajo takoj vedeti, da je namenjen otrokom. (Foto: Arthouse)
Trajne pregrade (foto 4)
Trajne pregrade so fiksne in jih ne morete kar tako premikati. Običajno so pritrjene tako v strop kot v tla, funkcionirajo pa kot zidane predelne stene, le da prepuščajo več svetlobe in učinkujejo manj formalno. Primerne so za pregrajevanje kuhinje od jedilnice ali jedilnice od dnevne sobe.
Drsne zavese in verige (foto 5, 6, 7)
Drsne zavese so lahko imeniten in zelo funkcionalen nadomestek stene. Ker lahko izbirate med številnimi barvami in vrstami takšnih zaves, jih lahko uporabite kot dekorativni element. Še ena od možnosti pa je, da namesto drsnih zaves uporabite jeklene vrvice. Špansko podjetje Kriskadecor iz njih izdeluje imenitne pregrade, ki so zelo prefinjene, elegantne in v prostor vnesejo glamur.
Regali ohranjajo občutek odprtosti (foto 8)
Odprti tlorisi so danes vse pogostejši. Gre za prostore, ki so bili včasih ločeni s stenami in vrati, danes pa se združujejo v en sam velik prostor, najpogosteje je to bivanjski trojček kuhinje, jedilnice in dnevne sobe. Odprti tlorisi so praktični, zračni, po drugi strani pa je njihova slabost ta, da ne nudijo dovolj intime. To ustvarite s knjižnimi regali. Stil regala prilagodite obstoječemu interjerju, denimo, če je videz prostora moderen, naj bodo tudi regali minimalističnih, ravnih linij.
Akustična izolacija (foto 9)
V pisarnah, kjer istočasno dela več ljudi, so pregrade prav tako nujne. V podjetjih to običajno rešujejo s steklenimi pregradami, ki prepuščajo svetlobo, kadar te ne pridejo v poštev, pa so dobra rešitev tudi akustični paneli. Ti ne segajo do stropa, njihova glavna značilnost pa je, da vsrkavajo hrup in vsakemu zaposlenemu zagotavljajo zvočno intimo.
Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 45, 2.11.2019