Estrada

Alkalna dieta: Uravnajte svoj pH in shujšajte!

Mateja Bevk
4. 11. 2017, 16.01
Deli članek:

Zvezdnice, kot so Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston in Kirsten Dunst, se držijo najnovejšega hollywoodskega prehranskega trenda, ki obljublja lepši videz in boljše počutje - alkalni dieti. Njeno bistvo je uravnavanje kemične sestave telesa, kar ne pripomore le k zdravju, ampak tudi k topljenju kilogramov.

Revija Maja

Alkalna dieta temelji na prepričanju, da vse, kar pojemo in popijemo, vpliva na kemično sestavo našega telesa oziroma na pH vrednost, ki je naravno alkalna pri vrednosti 7,4. Naša vsakodnevna, običajna prehrana je prevladujoče kisla, zaradi tega pa trpi organizem, kar se kaže v srčno-žilnih boleznih, depresiji, pozabljivosti, slabi volji, debelosti, slabi prebavi, težavah s kožo in izločanjem urina, mišični šibkosti - temu stanju pravimo, da smo zakisani. 

Da bi se zakisanosti izognili, je torej treba ohranjati pH čim bolj v ravnovesju, pri vrednosti 7,4, kar dosežemo tako, da v večji meri uživamo alkalno hrano (vse, kar je temno, zeleno ali listnato, oreščki, semena, hrana, ki vsebuje velik delež vode; bolj ko je grenko in trpko, bolj je alkalno) in zmanjšamo delež hrane, ki zakisa (pšenica, meso, sladkor, kofein, hitra hrana, transmaščobne kisline, rafinirana živila, konzervansi, umetna sladila, piškoti, čips). Uravnoteženo alkalno stanje telesa se pozna na trdnem zdravju, boljšem imunskem sistemu in tudi povsem naravni izgubi odvečnih kilogramov.
Primerno razmerje hranil je od 70 do 75 odstotkov alkalnih ter od 25 do 30 odstotkov kislih, ob tem vam ni treba preštevati kalorij, kajti že če se držite samo tega razmerja, bo vaša odvečna teža začela kopneti, saj se bo telo vračalo v ravnovesje.
Kasneje, ko vaše telo ne bo več zakisano (to lahko ugotovite s testnimi pH lističi, ki jih pomočite v slino ali urin; kupite jih v drogeriji), lahko delež alkalnih živil zmanjšate na 65 odstotkov.
Seveda pa vam svetujemo, da se pred vsako dieto posvetujete z osebnim zdravnikom, ki vam bo znal najbolje svetovati, ali je prava za vas.

Napotki
Osnovno navodilo alkalne diete poudarja pomen polnovrednih živil, zlasti zelenjave, sadja, oreščkov, semen, začimb, polnozrnatih žit in stročnic. Prav tako vključuje alkalne pijače, kot so izvirska voda, ingverjev ali zeleni čaj ter manjšo količino esencialnih maščob (maslo, olivno olje, kokosova mast, avokadovo olje), mesa, rib, jajc in mečnih izdelkov. Procesirana in umetna hrana, kofein, beli sladkor in bela moka niso zaželeni.

Jedilnik za 7 dni
Sestavili smo primer sedemdnevnega jedilnika alkane diete, ki ni narejen v smislu omejevanja kalorij, temveč je bistvo, da zmanjšamo delež živil, ki zakisajo telo, kar ima za posledico uravnavanje telesne teže.

1. dan
Zajtrk
Zelenjavni praženec: 1 ali 2 jajci na osebo, umešani s čebulo, paradižnikom, na kolobarje narezanim porom ali drugo zeleno listnato zelenjavo. Skodelica ingverjevega čaja.
Prigrizek
1 hruška, 1 pest praženih bučnih semen ali mandljev.
Kosilo
Juha iz leče, solata iz dušene zelenjave (brokoli, zeleni ohrovt, korenje, čebula), pokapljana z olivnim oljem.
Večerja
150 g mesa po želji s kuhanim sladkim krompirjem in mešano solato. Sezonsko sadje.

2. dan
Zajtrk
Kosmiči s sojinim ali mandljevim mlekom, jagodami in cimetom.
Prigrizek
Zelenjavno-sadni napitek: 3 korenčki, 3 vejice peteršilja, 2 stebli zelene, 2 stroka česna, ½ jabolka. Zmiksamo v mešalniku in postrežemo.
Kosilo
Sendvič s piščančjim mesom, solata iz špinačnih listov, rdečega zelja, korenja, kumar, paradižnika ter s prelivom iz limone in olivnega olja.
Večerja
150 g purana na žaru, dušena zelenjava po želji.

3. dan
Zajtrk
2 umešani jajci, 1 rezina kruha s skuto, jabolko.
Prigrizek
Jabolčni mafin iz polnozrnate moke z rozinami in orehi.
Kosilo
Fižolova enolončnica s koščki puranjega mesa.
Večerja
Polnozrnate testenine z bučkami in pinjolami ter svežim parmezanom ali sirom pekorino.

Revija Maja

4. dan
Zajtrk
Polnozrnati kosmiči s sojinim ali mandljevim mlekom in svežim sadjem (grozdje, jabolko).
Prigrizek
Napitek za čiščenje telesa: 4 korenčke, ½ kumare, ½ rdeče pese, ½ skodelice špinačnih listov zmiksamo.
Kosilo
Enolončnica z zelenjavo, koščki piščančjega mesa in prikuho iz rjavega riža. Od zelenjave uporabimo cvetačo, brokoli in korenje. Od začimb pa baziliko, origano, kumino.
Večerja
150 g lososa (ali piščanca, tunine, tofuja) z 2 skodelicama mešane sveže zelenjave (kumara, korenje, paradižnik, zelena solata) z limoninim prelivom.

5. dan
Zajtrk
2 rezini kruha, kremni sirov namaz, 1 pest mandljev, 1 pomaranča.
Prigrizek
Jabolčna čežana z rozinami in cimetom.
Kosilo
Zelenjavni burger (žemljo obložimo s svežo zelenjavo in zelišči, na primer peteršiljem, timijanom, origanom), pečen sladki krompir.
Večerja
150 g pečenega purana s prilogo iz brstičnega ohrovta na maslu, pokapanega z limoninim sokom in potresenega s pinjolami, ter ½ skodelice rjavega riža s salso (zmiksamo čebulo, svež peteršilj in črne olive).

6. dan
Zajtrk
Umešano jajce v palačinki.
Prigrizek
Mlečni napitek: v električnem mešalniku do gladkega zmiksamo 1 navadni jogurt, banano, ananas, jagode, sojino mleko.
Kosilo
Izdatna solata (špinačni listi, rdeče zelje, korenje, kumara, čebula, redkvice, paradižnik) z limoninim prelivom.
Večerja
150 g piščanca na žaru, dušena zelenjava po izbiri.

Revija Maja

7. dan
Zajtrk
2 rezini polnozrnatega kruha, arašidovo maslo, 1 grenivka.
Prigrizek
1 skodelica zrnatega sira, 2 žlici lanenega olja. Zmešamo skupaj in namažemo na kruh.
Kosilo
Izdatna solata kot prejšnji dan.
Večerja
Pokrovače, pečene na maslu, 1 rezina kruha, dušen brokoli.

Recepti
Zelenjavni burger
Sestavine: 1 skodelica čičerkine moke, 1 žlička soli, črni poper, po 1 žlička svežega peteršilja, timijana, origana, bazilike, 3/4 skodelice vode, 1/2 skodelice naribanega korenja, ½ skodelice na trakove narezane paprike, 1/4 skodelice nasekljane rdeče čebule.
Priprava: Zmešajte moko, začimbe in vodo v gosto maso. Dodajte korenje, papriko in čebulo. Oblikujte v polpete in jih na obeh straneh popecite v olivnem olju. Postrezite v polnozrnati kajzerici.

Revija Maja

Krepka fižolova juha
Na olju prepražite 1 skodelico sesekljane čebule in 100 g na kocke narezanega puranjega mesa. Dodajte 2 mali pločevinki fižola, 1 malo pločevinko paradižnika in začinite s soljo, poprom, česnom in čilijem. Še malo pokuhajte in postrezite.

Jabolčni mafin
Sestavine: 1 skodelica polnozrnate moke, ¼ žličke soli, ½ žličke sode bikarbone, ¼ žličke muškatnega oreščka, ¼ žličke cimeta, ½ skodelice naribanega jabolka, ¼ skodelice rozin, ¼ skodelice sesekljanih orehov, 1 skodelica pinjenca, 1 stepeno jajce, ¼ skodelice agavinega sirupa, 1 žlica olivnega olja.

Priprava: Segrejte pečico na 180 stopinj. Namastite pekač za mafine. Z vilicami zmešajte moko, sol, sodo, cimet in muškatni orešček. Dodajte jabolka, rozine, orehe in preostale tekoče sestavine. Dobro premešajte. Testo naložite v pekač in pecite 25 minut.

Pečene pokrovače
Sestavine: prepolovljene pokrovače, 2 žlici stopljenega masla, ½ žlice drobtin.
Priprava: Pokrovače položite na namaščen pekač, pokapajte jih z maslom in potresite z drobtinami. Pecite v pečici, segreti na 190 stopinj, 15 minut.

Revija Maja

Brstični ohrovt s pinjolami
Sestavine: brstični ohrovt, 2 žlici masla, sok ½ limone, pest pinjol, poper.
Priprava: Ohrovt očistite in operite ter ga skuhajte ali dušite do mehkega. Povaljajte ga v stopljenem maslu, dodajte limonin sok, pinjole in poper po okusu.

Palačinka z umešanim jajcem
Sestavine: 1 koruzna tortilja, 1 srednje velika čebula, 1 strok česna, 1 žlica olivnega olja, 2 stepeni jajci, 3 sesekljane olive, ¼ skodelice rdeče salse, ¼ skodelice tofuja, ½ narezanega paradižnika, ½ zmečkanega avokada.
Priprava: Pogrejte tortiljo. Na olju prepražite čebulo in česen, dodajte jajci in salso. Premešajte. Jajčno mešanico položite na tortiljo, ki ste jo prej namazali s pretlačenim avokadom. Dodajte še nakockan tofu in paradižnik. Zvijte.

Domača čežana
Sestavine: 6 jabolk, ¼ skodelice rozin, voda, malo cimeta, nekaj nageljnovih žbic, agavin nektar namesto sladkorja, 1 žlička limoninega soka.
Priprava: Jabolka narežite na krhlje, položite v kozico in prekrijte z ostalimi sestavinami. Zavrite in kuhajte 5 minut. S paličnim mešalnikom zmiksajte v čežano ter pokapajte z limoninim sokom.

Revija Maja

Limonin preliv
Sestavine: 1 žlica olivnega olja, ¼ skodelice limoninega soka, 2 žlici sesekljanega svežega peteršilja, 1 strok sesekljanega česna.
Priprava: Zmešajte vse sestavine v manjši posodi ter uporabite kot preliv za solate.

Zelenjavna enolončnica z rjavim rižem
Sestavine: piščančja jušna osnova, ½ kuhanega rjavega riža, 1 skodelica narezanih brokolijevih cvetov, 1 skodelica narezanih cvetov cvetače, 1 narezan korenček, 2 žlici bazilike, 1 žlica origana, 1 žlica kumine, poper, ¼ skodelice parmezana.
Priprava: V veliki ponvi segrejte jušno osnovo in ji dodajte riž. Pokrijte in kuhajte 5 minut. Dodajte zelenjavo in začimbe ter kuhajte še nadaljnjih 5 minut, oziroma dokler se zelenjava ne zmehča. Poprajte in potresite z naribanim parmezanom.