Estrada

Najboljši nasveti nekdanjih debelušk

Lara Jelen, Pomagaj si sam
15. 6. 2017, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Kako smo shujšale? Ni preprosto, ni pa nemogoče!

Ne, hujšanje ni nikoli preprosto. Večino se težko znebi že nekaj kilogramov, kaj šele petdeset ali več. Poznamo veliko takšnih, ki jim je to uspelo. O njih ste že brali v reviji Zarja, tokrat pa smo zbrali metode, s katerimi jim je uspelo izgubiti več deset kilogramov. Prosili smo jih, naj nam zaupajo svoj najboljši nasvet, kako se lotiti hujšanja.

Tamara Božič je zmetala stran vse belo in se od 70 kilogramov poslovila brez operacije.

Nekdanja teža: 150 kg

Sedanja teža: 84 kg

S svojimi nekdanjimi 150 kilogrami se je naposlušala zdravnikov in njihovih nasvetov o dnevno zaužitih enotah in gibanju. Niso zalegli, a kljub temu ni obupala. Dovolj ji je bilo skrivanja pred fotoaparati in za ohlapnimi oblačili. Je pa, preden je našla pravi recept zase, neuspešno preizkusila kar nekaj metod. Branje tekstov o hujšanju, čudežni preparati in shujševalni guruji so ji pomagali le začasno, a so se kilogrami vedno vrnili, kakšen je prišel še zraven. 150 kilogramov na tehtnici je bilo zanjo resno opozorilo, saj je teža začela vplivati na njeno zmožnosti gibanja, družabno življenje ji je usihalo. Ker je mož vitek športnik, je raje ostajala doma, kot pa »da bi mu delala sramoto«, nam je zaupala. Rešitev je našla v želji po življenju. »Nekega dne sem se pogledala v ogledalo, ki sem se ga sicer izogibala, in se zgrozila.«Ko se je zavedela, v kakšnem stanju je, in se vprašala, kako dolgo bo njen organizem sploh še zmogel prenašati vso to težo, se je odločila za življenje. Takrat je že vedela, da diete in operacija niso prava pot zanjo, zato se je odločila za spremembo življenjskega sloga. Z jedilnika je zmetala vse belo – sladkor, moko, mleko (ne pa mlečnih izdelkov) in omejila uživanje soli. Tega prehranskega načrta se drži še danes. Zjutraj poje kos črnega kruha z nekaj rezinami salame (temu užitku se ni odpovedala) in jogurt. Za malico spije belo kavo, medtem ko kosilo in večerjo sestavljajo beljakovine in zelenjava, ki jih je mogoče pripraviti zelo različno in okusno. Vmes poje še kakšen jogurt ali nekaj oreškov, po šesti uri pa ne je več. Sladicam se pridno izogiba, le tu in tam si privošči sladoled. Ko je začela hujšati, je bilo njeno gibanje le hoja po ravnem, z izgubljanjem kilogramov pa so postajali sprehodi vse daljši in višji. Že v prvem mesecu je shujšala za 12 kilogramov. Ko ji je začelo primanjkovati volje, se je zatekla k masaži LPG, ki je namenjena prav pomoči pri hujšanju in preoblikovanju telesa. Ne samo masaža, tudi maserka ji je zelo pomagala s spodbudnimi besedami in vsemi mogočimi oblikami motivacije. »Vsak bi moral imeti nekoga, ki ga lahko pokličeš sredi noči, ko si tik pred tem, da izprazniš hladilnik,« pravi. Takšno pomoč ljudem, ki si želijo shujšati, zdaj ponuja tudi sama. Danes 49-letna Tamara je s svojim načinom v pol leta shujšala za 30 kilogramov, v enem letu za 50, in s tem dosegla svojo idealno težo. Vzdržuje jo že tri leta, v tem času pa ni nikoli stradala. Stehta se vsako jutro in sproti popravlja napake prejšnjega dne.

Najboljši nasvet: Treba se je pošteno brcniti. »Ni vsa umetnost samo shujšati, treba je vztrajati pri tem in potem obdržati telesno težo. To je najtežje. Spremeniti je treba za vse večne čase prehranjevanje, gibanje in življenje. Redko kdo dojame, kaj to sploh pomeni, ljudje želijo danes instantne možnosti, čudežne napitke in tabletke. Na žalost to ne obstaja, ampak se je treba pošteno 'brcniti'. Ko pridemo do želenega cilja, se ne smemo začeti prehranjevati po starem, saj smo lahko hitro spet na začetku. V obdobju hujšanja poslušajmo svoje telo, opazujmo, kje so rezultati vidni in kje niso, kaj nam prinese dobro počutje in zadovoljstvo in kaj ne. Naša motivacija naj bodo zdravje, videz, možnost gibanja in lahkotnost. Sama sem imela pred šestimi leti 150 kilogramov. Shujšala sem na 80 kg, trenutno jih imam 84. Lani poleti sem začela hoditi v hribe, in zdaj sem prišla do visokogorja. Pridobila sem mišično maso, mi je pa gibanje zbudilo tudi apetit, saj potrebujem za takšne vzpone veliko energije. Vendar sem v svojem telesu zadovoljna in presrečna, da lahko naredim nekaj zase in počnem nekaj, o čemer včasih nisem niti sanjala, da bi lahko. Še vedno se nadziram in brzdam, da si ne privoščim preveč tistega, kar mi škoduje ... duh hitro uide nadzoru. Jaz pravim, nič več izgovorov, živeti je treba, kajti kadar si zadovoljen, gledaš nase in na svet okoli sebe z drugačnimi očmi, vse je lepše.«

Kristina Rolk Sambolec je z brutalno vadbo shujšala za 80 kilogramov.

Nekdanja teža: 145,1 kg

Sedanja teža: 69 kg

33-letna Kristina Rolk Sambolec dobro ve, kako se počuti človek z občutno preveč kilogrami. V prvem letniku fakultete je zdravnica na sistematskem pregledu ugotovila, da ima težave s ščitnico. Ker ji je ščitnica delala prepočasi, je dobila tablete, ki naj bi jih jemala do konca življenja. Ob vsakem obisku zdravnika so ji odmerek povečali, ona pa se je v šestih mesecih zredila za 50 kilogramov. Šele ko so ji zdravniki postopoma z začetnih 50 miligramov predpisali 150-miligramske tablete, se je njena teža ustalila. Do takrat je bila njena samopodoba že na psu, saj je bilo za njo kar precej neuspelih diet, ki so ji vsaka posebej prinesle kakšen kilogram več. Tudi sicer so diete slabo vplivale nanjo, saj so povzročile dodatna hormonska nihanja. Zredila se je še za 25 kilogramov, in kot da to ni bilo dovolj, je v tistem času izvedela za zamolčano družinsko skrivnost, in ta jo je dokončno potolkla. Takrat je imela 145,1 kilograma. Le nekaj dni zatem je vstala kot feniks iz pepela in se lotila brutalne oblike vadbe, z njo je želela iz sebe spraviti vso svojo jezo. Tudi dejstvo, da se ni sposobna igrati in hoditi z dveletno hčerko, je bilo močna spodbuda. Vadbo (insanity) je z njo izvajal mož, in ko sta jo preizkusila prvič, sta mislila, da bosta bruhala. Kljub temu sta se odločila, da bosta vztrajala dva tedna, do ponovnega merjenja »fit testa«, in ta je pokazal napredek. Poleg vadbe je veliko hodila, najprej po ravnem, pozneje v hrib, in kilogrami so začeli kopneti. Danes smuča, kolesari, rola, teče, hodi v fitnes in občasno zavije tudi v slaščičarno na kepico sladoleda. Pri prehrani je belo moko zamenjala s pirino, čim več izdelkov (kruh, testenine, jogurte, skuto in še kaj) se trudi narediti sama doma, sladice pa pripravlja v bolj zdravi različici, predvsem z manj sladkorja. Med hujšanjem si je obroke pripravljala en dan vnaprej, da ni zašla z začrtane poti. Obljubila si je, da svojega telesa ne bo mučila z dietami. Namesto tega uživa v hrani in hkrati sledi zdravim smernicam. Shujšala je za 80 kilogramov, videti je odlično, postala pa je tudi osebna trenerka in pomaga mnogim, ki gredo po isti poti, kot je šla sama.

Najboljši nasvet: Poglobite se vase. »Vsaki bi svetovala, naj se zadeve loti postopoma. Korak za korakom. Brez hitrih diet. To je sprememba življenjskih navad. Predvsem si na tej poti ne lažite, ne iščite izgovorov, ampak sprejmite resničnost tako, kakršna je. Po navadi so v ozadju čustvene težave, treba se je poglobiti vase in delati na svoji duševnosti.«

Julija Rosič, z operacijo želodca lažja za 91 kilogramov.

Nekdanja teža: 146 kg

Sedanja teža: 55 kg

26-letna Julija je nedvomno vztrajno dekle z močno voljo. Medtem ko so sovrstniki uživali življenje, se je ona utapljala v sramu zaradi svojih kilogramov. Že od rosnih let se je srečevala s čezmerno telesno težo, pri enajstih je imela 77 kilogramov. Stresne družinske razmere in ločitev staršev so njene težave samo še poglobile. Z bratom sta bila pogosto prepuščena sama sebi, tudi pri izbiri (nezdrave) hrane. Sadja in zelenjave skoraj nista poznala, večinoma sta jedla sendviče. Pri svojih malo več kot 160 centimetrih je tehtala 146 kilogramov. Skrivanje med štirimi stenami ji je bilo zelo domače, televizija in čips sta bila pri tem njena zaveznika, dokler ni nekega dne prišla do točke, ko je ugotovila, da tako ne gre več naprej. Odločila se je za operacijo želodca in v dobrem letu shujšala za celih 91 kilogramov. Danes nosi najmanjšo konfekcijsko številko, 34. A ne samo po zaslugi operacije, saj pravi, da ji brez spremembe življenjskega sloga gotovo ne bi bilo uspelo. Redno (vsakodnevno) se giba, sendviče pa so nadomestili zdravi obroki ter veliko zelenjave in sadja. Sladkorja ne boste našli na njenem meniju. Ne samo da je videti čudovito, zdaj se tudi počuti tako.

Najboljši nasvet: Ne se basati. »Tudi če se odločite za operacijo želodca, ne pričakujte, da bo to že samo po sebi dovolj. Za dobro počutje in izgubo kilogramov je treba delati na sebi. Odpadejo testenine, pice, sladice ter druga nezdrava hrana in tudi brez gibanja ne bo šlo. Sama grem vsak dan ali vsaj petkrat na teden v fitnes. Če želite uspeti, morate spremeniti življenje in prehranjevanje. Za hrano si vzemite čas, ne jejte na hitro, dejansko okušajte stvari, ne se samo basati.«

Z vztrajnostjo in korenitimi spremembami 17 kilogramov manj Martine Kodrun.

Nekdanja teža: 75 kilogramov (pri 156 centimetrih)

Sedanja teža: 57 kilogramov

Veliko sedenja, diplomirala je iz angleščine in prevajala filme za eno izmed velikih slovenskih medijskih hiš, je botrovalo temu, da so se Martini nakopičili kilogrami, še sama ne ve natančno, kdaj. Potem se je leta 2010 poročil njen brat in ko se na fotografijah skoraj ni prepoznala, je vedela, da je skrajni čas zaukrepanje. Saj ne da tega ne bi bila poskušala že prej, sledila je mnogim dietam, se čistila strupov, postila in ločevala živila, a nič ni delovalo dolgoročno. Tudi vadbe, kakršne so aerobika, tae bo, body pump, trebušni ples in druge njej niso pomagale. Zato se je lotila korenitejših sprememb. Potrebovala je leto in pol izbrane prehrane, vztrajne vadbe in oblikovanja postave v fitnesu, da je izgubila 17 kilogramov. V veliko pomoč ji je bila prijateljica, s katero sta se hujšanja lotili skupaj in druga drugo vseskozi spodbujali. Vadba je v tem času postala njena strast, zato se je odločila, da postane osebna trenerka in pridobi licenco. Zelo dobro ve, da je za oblikovanje postave pomembna pravilna vadba, ki telesa ne bo le tanjšala, temveč tudi oblikovala. Med intenzivnim hujšanjem je fitnes obiskovala od tri- do štirikrat na teden in tam vadila od 90 do 120 minut. Kadar je imela manj časa, je intenzivirala trening. Naučila se je vztrajnosti, ki je po njenem ključ do uspeha.

Najboljši nasvet: Dobre navade dajejo dobre rezultate. »Kot osebna trenerka sem se naučila, da vsakdo potrebuje drugačne, prilagojene napotke za hujšanje. Je pa pri vseh pomembna motivacija, to je osnova, ki nas bo gnala, da vztrajamo in premagamo vse skušnjave, ki se bodo zelo verjetno pojavile na poti. Za dolgoročen uspeh je treba koristne metode spremeniti v navade, in potem te postanejo del našega življenja. Dobre navade dajejo dobre rezultate, slabe pa slabe.«

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?