Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Vlažilnim robčkom so šteti dnevi


Zoran Franc, Novice Svet24
11. 5. 2018, 14.01
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Če smo še pred kratkim govorili o tem, da so vlažilni robčki koristni in za kaj vse jih lahko uporabljamo, pa zaradi onesnaževanja okolja v Veliki Britaniji razmišljajo o njihovi prepovedi. Ali poznate vso resnico o njih?

vlažilni robčki 1
Dreamstime
vlažilni robčki 1

Vsestranskost tega tržnega hita, ki svetu kraljuje že dobro desetletje, očitno počasi izgublja svojo moč. Ne glede na to, da so robčki, ki se jih je nekoč uporabljalo zgolj za čiščenje otroške ritke, postali številka ena v svetu kozmetične industrije, avtomobilizma in tudi odlična pomoč pri čiščenju prahu, se njihov čas izteka. Vlažilni robčki veljajo za enega največjih onesnaževalcev okolja, saj vsebujejo tudi nerazgradljive delce plastike, še večja težava pa se pojavi, ko jih uporabniki v nevednosti zavržejo kar v straniščno školjko.

intimni predeli
Dreamstime
intimni predeli

Kje je težava?

Vlažilni robčki v svoji sestavi vsebujejo tudi plastiko, zaradi česar predstavljajo nerazgradljiv odpadek, ki povzroča zamašitev kanalizacij, na kar so javnost opozorili v Veliki Britaniji.

Dermatologi priporočajo le občasno uporabo vlažilnih robčkov, saj redna uporaba lahko močno poškoduje kožo. 

Vsekakor pa ne gre za edini problem, saj so na težavo pred leti opozorili že na Primorskem. Tam so nemoteno delovanje kanalizacije v večini ovirali robčki, najlon vrečke, kosi oblačil in manjši gradbeni odpadki. Opozorili pa so tudi, da ti odpadki privedejo do nepravilnega delovanja sistema, ki povzroči zalivanje kleti in razlivanje odpadnih voda iz jaškov.

otroci2
Dreamstime
otroci2

Nevarne sestavine 

Poleg plastike vlažilni robčki, čeprav so ustvarjeni za intimne predele, nežne otroške ritke in čiščenje ličil, vsebujejo tudi nevarne kemikalije, ki lahko po mnenju dermatologov zakrivijo marsikatero nevšečnost. Aktivne sestavine v vlažilnih robčkih so sicer podobne čistilnim sredstvom za obraz, toda dermatologi kljub vsemu priporočajo, da obraz po čiščenju s tovrstnimi robčki še dobro sperete s tekočo vodo, saj lahko nekateri močno razdražijo kožo. Na koži lahko ostane prevelika količina emulgatorjev in konzervansov, med njimi formaldehid, ki je klasificiran kot rakotvorna kemikalija. Vlažilne robčke, če je le mogoče, uporabljajte le občasno, denimo na potovanjih ali po vadbi, in posegajte po takih, ki namesto formaldehidov vsebujejo manj škodljiv fenoksietanol.

Preberite tudi: Zelenjava v lončkih in koritih. Se jo splača gojiti? Kliknite TUKAJ!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.