Več glav več ve: Nomen est omen - kava je dobila ime po quawwi in pomeni moč

##IMAGE-2537715##
Pitje kave esspreso je obred za ljubitelje dobre kave. Znamenita slovenska slikarka je naslikala sliko Kofetarica, ki jo lahko občudujemo v Narodni galeriji v Ljubljani. Da je kavovec, grm z rdečimi zrni, in s tem tudi kavna zrna, postal tako zelo znan, pa so zaslužne koze. Kozar, pastir koz je v kraljestvu Jemen opazil, da se njegove koze, ponoči nenavadno obnašajo, poplesujejo, poskakujejo in da ne spijo. Na to nenavadno vedenje je opozoril svojega gospodarja. Po paši sta ugotovila, da so za to krivi prav ti grmi z rdečimi koški.
O kavi je prvi znanstveno začel pisati nemški zdravnik Leonhard Raunwolf. Da je kava v 17. stoletju prispela v Evropo, so bili zaslužni beneški trgovci. Prvo "kavarno" so v mestu sv. Marka in kanalov, gondol, dožev odprli že leta 1654. Še vedno so v Benetkah tri znamenite kavarne na malem in velikem trgu sv. Marka.
Največji proizvajalec kave je Brazilija, ki letno proizvede nad 2,3 milijona ton kave. V mešanici pražene kave so danes recepture pražarn - poslovnih hiš, in so hišna skrivnost le teh. Ko ne bi bilo koz, pa tudi osmanskih vojakov, ki so pred Dunajem pustili nekaj vreč kavnih zrn, bi "turška" kava verjetno na Slovensko prišla kasneje ...
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se