Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Simbioza giba in računalniško opismenjevanje starejših


lokalno
Sabina Zajec
5. 11. 2014, 09.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

simbioza.jpg

##IMAGE-3801937##

OŠ Trebnje je v času od 13. 10. do 24. 10. 2014 z vključitvijo v projekt Simbioza postala prostor medgeneracijskega sodelovanja in vseživljenjskega učenja. Modrost in vedoželjnost starejših ter mladostno vihravost in znanje, ki so ga bili mladi z veseljem pripravljeni posredovati, so skozi raznovrstne dejavnosti stkali v lepo zgodbo o prostovoljstvu.

Prvi teden je potekala Simbioza giba. Ravnatelj OŠ Trebnje Rado Kostrevc je zbranim udeležencem izrazil dobrodošlico in jim namenil nekaj besed. V nadaljevanju so si ogledali težko pričakovane pridobitve na šoli – povsem prenovljeni gospodinjski učilnici, ki učencem nudita zelo dobre pogoje za pridobivanje novega znanja, ter garderobne omarice za učence predmetne stopnje. Omarice z živahnimi barvami in skulpturo v osrednjem delu lepo zaokrožujejo prostor.

V naslednjih dneh so se udeleženci v okviru svojih zmožnosti udeleževali aktivnosti, ki so jih vodili zunanji prostovoljci. Gibalne dejavnosti sta predstavila Tjaša Dragan, diplomirana fizioterapevtka, ter Tjaž Brezovar, diplomirani radiolog in absolvent fizioterapije. Branka Glivar, diplomirana medicinska sestra, je prikazala nordijsko hojo, pri Darinki Dragan, tuinologinji, pa so udeleženci poskusili ublažiti bolečine s tuina masažo oz. samomasažo.

Drugi teden je potekalo računalniško opismenjevanje starejših. Udeleženci so dve uri dnevno pridobivali ali utrjevali znanje o računalniku, se srečali s spletom, si ustvarili račun za elektronsko pošto, natipkali sporočila in si jih izmenjali med seboj ter spoznali družabno omrežje Facebook. Starejši, ki še niso uporabljali mobilnega telefona, so se naučili rokovanja tudi z njim.

Srečanje je popestrilo druženje ob pecivu, ki so ga pripravili pri gospodinjskem krožku. Šola namreč sodeluje v evropski shemi šolskega sadja in zelenjave, ki jo omogoča finančna pomoč Evropske unije. Učenci podaljšanega bivanja pa so udeležencem ure računalništva vsak dan popestrili s pevskimi točkami in jim podarili spominke, ki so jih pod vodstvom učiteljev izdelali sami.

Po zaključku dejavnosti so udeleženci med kratkim kulturnim programom, v katerem je sodeloval otroški pevski zbor, prejeli potrdila o udeležbi ter lepo pripravljena darilca s šolskega eko vrta.

Ves čas pa je bilo v projekt poleg zunanjih prostovoljcev in prostovoljcev učiteljev vključenih veliko število prostovoljcev učencev, ki so tako dobili lepo popotnico za življenje. Ob druženju s starejšimi so pridobili nova znanja, izkušnje in samozavest, da njihovo znanje šteje in je lahko tudi za druge koristno in osrečujoče.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.