© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Prestiž


lokalno
6. 3. 2008, 00.00
Posodobljeno
13:45
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Si želite prestiža? Ah, kdo si ga ne želi, če je pa tako prestižno biti prestižen, med prvimi, najbolj pomemben... Že kar razširjeno je, da časopisi poročajo, kako je ta in ta dobil prestižno nagrado to pa to... Ampak, ste se kdaj vprašali, kaj »prestižno« pomeni?

Prestižno pomeni marsikaj, vendar večinoma pojem uporabljamo narobe, za napačne primere, v nerodnih okoliščinah, saj se niti ne zavedamo, kakšen skriti pomen nosi beseda prestiž.

Prestiž, recimo, je del klasičnega iluzionističnega trika (ja, čarovniškega), ko na primer rokohitrec stlači v klobuk zajca, potem pokaže, da zajca v klobuku naenkrat ni več, na koncu pa ga potegne ven iz torbice prestižno oblečene dame, ki sedi med gledalci. No, ta zadnji, fenomenalni akt trika, se imenuje prestiž. Ker tudi brez rokohitrskih spretnosti zlahka naredimo, da zajec izgine (v želodec, to je precej pogosto), težje pa ga je potem pričarati iz torbice. Trik je torej v prestižu.

Marsikaj si danes predstavljamo kot prestiž - s konji napolnjen avto, modno torbico znanega oblikovalca ali dve karti za razvpiti koncert italijanskega tenorista. Prestižno je letovati na Baliju in iti z veliko jadrnico po Sredozemlju. V slovenskem jeziku prestižno pomeni, da je nekaj dostopno malokomu, velikokrat povezano z denarjem ali statusom. Gre za ugled, veljavo koga v primerjavi z drugimi, zlasti glede na bogastvo, moč, uspešnost. Oho. Torej mora biti prestiž pomemben?

Morda, včasih. Kaj pa druge zadeve, ki ustvarjajo naše življenje in družbo? Kaj pa znanje?

Znanje je danes vedno manj povezano s prestižem, saj ta velikokrat nima nobene veze s pametjo, razmislekom, razsodnostjo, osebno integriteto. Znanje je prestižno toliko manj, ker je vedno bolj dostopno vsakomur, sleherniku. Ravno Internet je na nek način znanje, ki je bilo včasih stvar prestiža, naredil dostopno vsem, ki si to želijo. Poglejmo, kako poceni je dostop do različnih spletnih enciklopedij, virov podatkov, šol, mnenj in še česa. Daljnjega leta 1984 je Stewart Brand zapisal, da »hoče biti informacija svobodna« in zadnji premiki na področju spletnih medijev kažejo vedno bolj v to smer. Vedno več medijskih hiš odpira svoje arhive, ustanove ena za drugo tekmujejo, katera bo uporabnikom spleta ponudila več podatkov, informacij, vsebin. Zastonj, »free«. Tako postaja znanje, ki je bilo v preteklosti resnično prestižno, poceni, dostopno in nič več nekaj, kar je na voljo samo nekaterim. A zato ni nič manj pomembno, nasprotno, le njegova cena se je znižala, kar pa s samo vrednostjo informacij nima veliko zveze.

Ko boste naslednjič uporabljali spletni iskalnik, spletno enciklopedijo ali brali spletni čisto zastonj časopis, se za trenutek ustavite in pomislite, da ste v tistem trenutku del družbene in ekonomske (r)evolucije, ki je praktično že tukaj. Počasi se moramo le začeti zavedati njene vrednosti za kakovost našega življenja ter priložnosti, ki jih za nas ustvarja.

Izraz prestiž izvira iz latinske besede præstigum, ki označuje zavajanje ali trik in takšen pomen v nekaterih romanskih jezikih ohranja še danes. Zgovorno, ne? Verjemite, da tudi pri nas prestiž pomeni isto. Vrednost imajo stvari, ki so dostopne vsem. Tiste, do katerih lahko dostopajo le posvečeni, so vredne le zato, ker so redke. In to je poceni trik prestiža.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.