Podravje: Spravilo lesa vsako leto zahteva življenja
Čeprav se poletje, vsaj koledarsko še ni poslovilo, nižje jutranje temperature že napovedujejo jesen in s tem tudi bližajočo se kurilno sezono. Tisti, ki imajo lastne gozdove, tako že hitijo s sečnjo. In ravno to opravilo je najnevarnejše delo v gozdu.

Zavod za gozdove Slovenije samoiniciativno prek svojih revirnih gozdarjev beleži nezgode v zasebnih gozdovih. Lani so zasledili 57 nezgod pri delu v zasebnih gozdovih, in sicer sedem smrtnih, 41 težjih in devet lažjih (gre za neprofesionalne izvajalce del). »Pri slednjih je treba omeniti, da je tukaj naša evidenca najmanj zanesljiva, saj večina lažjih delovnih nezgod pri delu v zasebnem gozdu ni nikjer zabeleženih,« so opozorili.
Tako se varnost pri delu v gozdu v letu 2017 v primerjavi s prejšnjim ni bistveno spremenila, menijo na Zavodu, čeprav je lansko skupno število nesreč nekoliko pod desetletnim povprečjem. Sicer pa je bilo med poškodovanimi največ kmetov (43 %), največ poškodovancev pa je bilo v starostnih kategorijah od 50 do 69 let. »Smrtni primeri so se pojavljali izključno v starostnih obdobjih nad 40 let,« so dodali.
Največ nesreč pri sečnji dreves
Podrobnejša analiza nezgod v letu 2017 pokaže, da se je po pričakovanjih največ nezgod pripetilo pri sečnji dreves (64 %), sledi spravilo (32 %), pri čemer prevladuje traktorsko spravilo, temu pa sledi nega. Pri smrtnih nezgodah je prišlo zlasti do poškodb glave, čemur sledijo poškodbe trupa, medtem ko pri težjih in lažjih nezgodah prevladujejo poškodbe nog in trupa. Glede rabe varovalne opreme pa so dejali:
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se