© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Podelili znake Sever in Vojašnica 1991


lokalno
13. 12. 2007, 00.00
Posodobljeno
14. 12. 2007 · 06:45
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sever_vsi2.jpg
Arhiv Lokalno.si
Miha Molan, Anton Gole, Sašo Murtič, Anton Olaj, Miroslav Gutman in Anton Turk (v prvi vrsti od leve proti desni)
sever_vsi.jpg
Anton Gole, Sašo Murtič, Anton Olaj in Miroslav Gutman na nocojšnji slovesnosti PVD Sever Dolenjske in Bele krajine.

Policijsko veteransko društvo Sever Dolenjske in Bele krajine je danes v Novem mestu svojim članom podelilo spominske znake 'Sever' in znake 'Vojašnica 1991'. ''Današnja slovesnost je spomin na tiste dogodke 1. decembra 1989, ko smo prvič stopili na oborožene barikade in ko smo se prvič uprli takratnim jugoslovanskim nameram, da bi v Ljubljani organizirali miting resnice,'' je dejal takratni inšpektor vojne enote milice in udeleženec akcije Sever, danes predsednik PVD Sever za Dolenjsko in Belo krajino Anton Gole.

Osrednja proslava Združenja Sever je bila v začetku meseca v Mariboru, kjer sta dva člana PVD Sever Dolenjske in Bele krajine prejela zlati znak Sever, in sicer predsednik Anton Gole in tajnik društva Andrej Podlogar. Nocoj so na Policijski upravi Novo mesto podelili še pet bronastih in dva srebrna znaka. Bronasto so prejeli Robert Čuk, Jože Kos, Milan Kranjc, Valentin Kuhar in Karel Sikošek. Srebrna znaka Sever pa sta dobila Jože Hribar in Stanislav Smolič. V spomin na prevzem novomeške vojašnice leta 1991 s strani policistov in pripadnikov teritorialne obrambe je stotnik Miroslav Gutman podelil še 42 spominskih znakov  'Vojašnica 1991'. Spominske insignije društva Sever v zahvalo za sodelovanje in pomoč med Mestno občino Novo mesto in PVD Sever Dolenjske in Bele krajine je dobil direktor novomeške občinske uprave Sašo Murtič.

Spominski dan Združenja Sever se navezuje na 1. december 1989, ko so takratni pripadniki organov za notranje zadeve z akcijo, vodeno pod tajnim imenom 'Sever', preprečili politično manifestacijo, t.i. miting resnice jugoslovanskih centralističnih sil. Prepoved napovedanega mitinga je bila napoved kasnejših dogodkov, povezanih z rojstvom in obrambo samostojne Slovenije.

''Mitingi, ki so se vrstili, je bila tipična balkanska folklora. Kar se ne more rešiti po legalni, pravni in demokratični poti, se rešuje z mitingi. Nezadovoljstvo in sprememba političnih, družbenih in kadrovskih problemov se rešuje na ulici s populističnimi govori, parolami, transparenti, bučno, udarno glasbo, zalito z alkoholom. Pa je cirkus popolen. Vse to je dalo vedeti, da Jugoslavija poka po vseh šivih in da je ni več sile, ki bi zadržala to tvorbo skupaj. (...) Napovedan miting resnice v Ljubljani je bil trojanski konj. Beograjski scenaristi z Miloševičem na čelu so nameravali v Ljubljani povzročiti razbojništvo v takem obsegu, ki mu slovenska milica ne bi bila kos. To pa bi bil razlog, da bi v Beogradu razglasili izredne razmere in v okrepitev poslali vojsko, ki so jo imeli v ta namen opremljeno in izurjeno. Takrat je bil za te namene pri vsakem vojaškem poveljstvu formiran in opremljen bataljon specialcev za vzdrževanje javnega reda in miru, v katerem pa ni bilo Slovencev in Albancev. Preprečitev mitinga resnice je bila prva strateška zmaga, ki jo je dobila slovenska milica. To se je odražalo v osamosvojitveni vojni, ker smo jim dali vedeti, da s Slovenci ne bo kar tako enostavno,'' dejal Anton Gole in nadaljeval: ''Da je temu tako, gre velika zasluga takratnemu republiškemu sekretarju za notranje zadeve Tomažu Ertlu. Bil je preudaren in odločen mož, hkrati pa tudi velik Slovenec. Danes o njem vsi molčijo in ga nekateri tudi zavestno prezirajo. Vsi tisti, ki smo mu bili podrejeni, smo lahko ponosni, da smo bili njegovi miličniki in vojaki. (...) Kmalu je sledil plebiscit, sprejemanje ustanovnih aktov, vojna in mnoga druga dogajanja, v katerih so slovenski organi za notranje zadeve opravili pomembno vlogo. Ko obujamo spomine na vse to, ne moremo mimo tesnega sodelovanja s teriotorialno obrambo. Sodelovanje je bilo ves čas vzorno, zanesljivo in učinkovito, brez sporov in prestiža, zavestno skupnemo cilju.''

Na vprašanje, kako ocenjuje odnos današnje družbe do takratnih dogodkov, pa je Gole odgovoril: ''Slabo! Mislim, da se moramo zavedati nečesa: da moramo veterani še večkrat povedati svojo resnico, kajti edino dejstva in resnica so naš zaveznik.''

Bronaste in srebrne znake Sever sta podelila podpredsednik PVD Sever Miha Molan in predsednik PVD Sever Dolenjske in Bele krajine Anton Gole. Zbrane je v imenu gostitelja pozdravil še direktor Policijske uprave Novo mesto Anton Olaj, v imenu novomeške občine pa direktor OU Sašo Murtič. Sledila je pogostitev v restavraciji novomeške PU.

sever_gole.mp3

Anton Gole


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.