Oblikovanje z glino - od posod, hišk, mlinov do punčk



Glina je vrsta prsti, ki je nastala z dolgotrajnim razpadanjem kamnin vulkanskega izvora (granita). Glede na nahajališče jo delimo na primarne in sekundarne vrste. Primarna glina je najčistejša in je osnova za izdelovanje porcelana, sekundarne vrste gline pa so fajansa, lončarska glina, opekarska, laporna in šamotna glina.
Poučnih in uporabnih ustvarjalnih delavnic o glini se nas je v dveh popoldnevih udeležilo 21 strokovnih delavk osnovne šole Žužemberk ter vrtca Dvor in Žužemberk. Skozi nepredvidljive in skrivnostne lastnosti gline ter umetnostjo njenega oblikovanja nas je vodila sodelavka Anita Kuhelj. Spoznale smo glino kot material, kako jo oblikujemo in ohranimo njeno elastičnost.
Najprej smo se lotile samostojnega modeliranja posode z izdelavo glinastih svaljkov. Mentorica nas je podučila, da suha glina vsrka veliko vode in zato postane gnetljiva. Glino smo morale dobro pregnesti in pri tem paziti, da v njej nismo pustile zračnih mehurčkov. Pri žganju bi glina, v kateri je tako stisnjen zrak, počila. Delati smo morale urno, kajti glina se je med prsti hitro sušila. Večkrat smo jo navlažile in pokrile z vlažno krpo.
Druga tehnika, s katero smo se spoznale, je bilo modeliranje iz celote (pinching tehnika). Vsaka udeleženka je naredila zvonček in marioneto punčke. Tretja tehnika je bila performacija oz. modeliranje posode z glinastimi trakovi. Pod spretnimi rokami udeleženk so nastale hiške, mlini, pravljične koče, umetelni svečniki in še kaj. Anita nam je zaupala nekaj svojih idej za okrasitev svečnikov in nam svetovala, katere predmete lahko uporabimo za vtisnjenje vzorcev.
Nazadnje smo se preizkusile še v modeliranju reliefa. To je kiparska tehnika, ki je vezana na ravnino in samo eno vidno stran. Z lesenim valjarjem smo najprej pripravile glineno ploščo, nanjo narisale poljuben motiv, nato pa oblikovale relief z dodajanjem gline, risanjem s paličico in odtiskovanjem različnih predmetov. Vse izdelke smo tudi pobarvale s posebnimi barvami, ki so sestavljene iz razredčene gline z dodatkom pigmenta.
Svoje znanje in izkušnje bomo z veseljem prenesle na otroke v vrtcu in šoli, saj gnetenje in oblikovanje gline razvija drobno motoriko, ustvarjalnost in domišljijo. Zaključujem z besedami naše vodje Anite: »Oblikujte z glino, to prastaro snovjo, ki spreminja obliko, kakor se vam zahoče. Pogumno se lotite dela in si upajte vedno več.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se