© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ob Dnevu splošnih knjižnic nagrade najboljšim projektom; nagrada tudi v Grosuplje


lokalno
Maja Rečnik, Moje komuniciranje
21. 11. 2018, 09.30
Posodobljeno
10:07
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzaknj__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzzaknj (1)
_zzzzaknj__5_.jpg
Arhiv Lokalno.si
Mestna knjižnica Grosuplje

Splošne knjižnice so se drugo leto zapored povezale in med 19. in 23. novembrom pripravile po vsej Sloveniji pester program namenjen praznovanju branja in druženja. Po vseh oseminpetdesetih splošnih knjižnicah tako poteka dogajanje za vse generacije pod enakimi naslovi, vendar v vsaki knjižnici posebno in edinstveno. Včeraj je v Knjižnici Antona Linharta Radovljica potekala tudi osrednja nacionalna prireditev ob dnevu splošnih knjižnic, kjer so podelili šesto leto zapored nagrade Združenja splošnih knjižnic za najboljše projekte, ki so jih prejele: Mestna knjižnica Kranj, Mestna knjižnica Grosuplje in Knjižnica Srečka Vilharja Koper. V Tednu splošnih knjižnic pričakujejo knjižnice skupaj okrog 230.000 obiskovalcev, ki jim bo v 274 krajevnih knjižnicah ponujenih okrog 500 različnih dogodkov.

(Obrazložitev nagrade - GROSUPLJE

IZ PRIJAVE

V Mestni knjižnici Grosuplje smo zaznali, da se literarnih dogodkov odrasli udeležujejo selektivno in v manjšem številu, razen v primeru zelo uveljavljenih avtorjev ali ustvarjalcev iz lokalnega okolja. Zato smo z novim pristopom podajanja literarnih vsebin v povezavi z glasbo, ki smo ga poimenovali Barve glasbe in besede, združili dve umetnosti, glasbo in literaturo, ki sta časovno ali tematsko povezani. S tem smo v knjižnico privabili nove uporabnike, ki si želijo zahtevnejših vsebin, predstavljenih na inovativen način.

MNENJE KOMISIJE

Mestna knjižnica Grosuplje se je odzvala na ugotovitev, da tradicionalne oblike predstavitve literarnih del in spodbujanja branja med odraslimi niso prinašale pričakovanih rezultatov in učinkov. Knjižnica je zato pričela z razvijanjem inovativnega pristopa, ki povezuje dve umetnosti - literaturo in glasbo. Pri oblikovanju in pri izvedbi programa sodelujejo zaposleni, uporabniki knjižnice in prebivalci iz lokalnega okolja. Rezultati projekta so prikazani kot povečano zanimanje za knjižnično gradivo, vsebinsko povezano s temo večera, oblikovanje stalne publike večerov in razvoj zanimanja za koncerte klasične glasbe v Slovenski filharmoniji. Knjižnica s tem projektom dokazuje, da se ne boji soočanja z zahtevnimi vsebinami in se sistematično posveča razvoju občinstva.)

Knjižnično dejavnost splošne knjižnice na različne načine izvajajo v več kot tisoč manjših in večjih krajih po Sloveniji. Obišče jih več kot 10 milijonov obiskovalcev letno, ki razpolagajo z 12 milijoni enot gradiva. Četrtina vsega prebivalstva Slovenije je članov splošnih knjižnic, na različne načine pa knjižnične storitve uporablja več kot polovica prebivalcev RS. Vsak član knjižnice si na leto v povprečju izposodi 50 enot gradiva in izbira med 430 prireditvami, ki jih letno organizira vsaka od 58 osrednjih knjižnic. S Tednom knjižnic se želijo javnosti predstaviti kot fizični in virtualni prostori učenja, prireditev, srečevanja in navdiha v lokalni skupnosti, informacijski centri ali tretji postori druženja, socialnega mreženja in demokratičnega sodelovanja.

Splošne knjižnice so v Evropski uniji ključni dejavnik v lokalnem okolju in njihova vloga je biti aktiven partner v demokraciji z omogočanjem dostopnosti gradiv, biti podpornik izobraževanja in učenja, ki omogoča znanje, ponudnik in center za dostop do informacijske tehnologije ter kulturna ustanova. V Sloveniji je razvoj knjižnic usmerjen v posodobitev poslovnega modela in krepitev delovanja mreže knjižnic, v razvoj novih storitev, v pridobivanje znanj, potrebnih kot odgovor na neprestane spremembe v družbi ter v utrjevanje vloge knjižnice kot aktivnega partnerja v družbi.

Vesna Horžen, predsednica Združenja splošnih knjižnic, je dodala: ″Sistem splošnih knjižnic je v Sloveniji dobro delujoč in imamo dobro distribucijo knjig, kar nam priznavajo tudi v Evropski uniji. Knjižnice se želimo obrniti v prihodnost, zato s povezovanjem postajamo aktivne članice vsake lokalne skupnosti, želimo razvijati storitve, ki bodo v koraku s sodobno tehnologijo in privlačne za naše uporabnike. Zavedamo se, da se razvijamo lahko le toliko, kolikor razvijamo lastne sposobnosti, zato je napredek v znanju in izkušnjah naših zaposlenih ter tudi odprtost za inovacije ključnega pomena.″


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.