Betonski nadstrešek novosadske želežniške postaje se je zrušil 1. novembra ob 11.52. Po Srbiji se od tedaj vrstijo protesti, na čelu katerih so študentje, ki zasedajo fakultete po vsej državi.
Osrednja in prvotna zahteva protestnikov je kaznovanje odgovornih za dogodek, ki ga ne želijo označevati za tragedijo, saj da je odraz dolgoletne sistemske korupcije oblasti. Leta 1964 zgrajena novosadska železniška postaja je bila v zadnjih letih dvakrat obnovljena. Prvič so jo uradno odprli marca 2022 sredi kampanje pred predsedniškimi in parlamentarnimi volitvami. Sledila so obnovitvena dela v drugem sklopu, postajo so ponovno odprli 5. julija lani. Srbske železnice so sicer trdile, da nadstrešek, ki se je zrušil, ni bil vključen v obnovo, ki sta jih izvajali dve kitajski podjetji.
Ena izmed štirih ključnih zahtev študentov je objava celotne dokumentacije v povezavi s prenovo postaje. Obenem zahtevajo kaznovanje tistih, ki so napadali protestnikov, pomilostitev študentov in profesorjev, proti katerim je tožilstvo vložilo kazenske ovade, in 20-odstotno zvišanje proračuna za visoko šolstvo.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je večkrat ponovil, da so izpolnili vse zahteve, vendar to študentov, ki trdijo nasprotno, predvsem, da oblasti javnosti niso razkrile vseh dokumentov, ni omajalo.
Politične posledice protestov
Njena.si
Xiaomi Redmi Note 14: Nova serija z izjemno vzdržljivostjo
Nekaj dni po zrušenju nadstreška sta odstopila minister za gradbeništvo, promet in infrastrukturo Goran Vesić in njegov predhodnik, nato minister za notranjo in zunanjo trgovino Tomislav Momirović. V torek je po napadu s palicami na študente izpred prostorov Srbske napredne stranke v Novem Sadu sta odstopno izjavo podala premier Miloš Vučević in novosadski župan Milan Đurić. Ali bo po padcu srbske vlade Vučić predlagal kandidata za novega premierja ali pa razpustil parlament in razpisal predčasne volitve, sicer še ni jasno. Odločitev naj bi bila znana v tednu dni.
Blokada Novega Sada
S 15 minuti tišine ob 11.52, ob uri zrušenja nadstreška, se bodo protestniki v Novem Sadu spomnili vsake izmed žrtev.
Obeta se množičen shod, ki se ga bodo udeležili študentje iz 80 kilometrov oddaljenega Beograda. V drugo največje srbsko mesto so mnogi prišli peš v sklopu protestnega pohoda ali s kolesi. Protestniki so napovedali, da bodo blokirali promet na vseh treh mostovih, ki vodijo v središče Novega Sada.