Raziskovalci so testirali 50 vzorcev konoplje, tako smole kot trave, od naključno izbranih prodajalcev. Eden od petih vzorcev je vseboval bakterijo zlati stafilokok (Staphylococcus aureus), v približno tretjini vzorcev pa so našli sledi pesticidov. Eden od vzorcev hašiša pa je imel za kar šeskrat preseženo dovoljeno vrednost svinca (28 mg/kg).
"Našli smo več pesticidov, več primerov mikrobiološke kontaminacije in en vzorec, ki je vseboval svinec," za Guardian pojasnjuje Pieter Oomen, kemik in raziskovalec nizozemskega trga drog. Bakterije zlati stafilokok so po njegovih besedah posledica neustrezne ravni higiene v fazi gojenja, obrezovanja, pakiranja ali prodaje konoplje.
Večje tveganje za zdravje predstavlja kajenje samo
Kot je ob tem poudaril Oomen, je škoda za zdravje kljub temu razmeroma majhna v primerjavi z vplivom, ki ga ima na zdravje kajenje džojnta, zlasti v kombinaciji s tobakom. "Ne pričakujemo, da bodo kontaminati, ki smo jih našli v vzorcih konoplje, bistveno povečali tveganja, ki so jim uporabniki že izpostavljeni zaradi uporabe konoplje." "Konoplja je droga. Če ne želite tvegati svojega zdravja, ne posegajte po mamilih," je zaključil.
Čeprav se turisti zgrinjajo na Nizozemsko pod vtisom, da je konoplja tam popolnoma legalna, politika tolerance od leta 1976 pomeni, da je prodaja hašiša in marihuane dovoljena v reguliranih kavarnah. Ker pa je povpraševanje veliko in gojenje več kot petih rastlin nezakonito, morajo trgovci kupovati od nezakonitih dobaviteljev, še piše Guardian.