Brata Cherif in Said Kouachi, ki sta v delovala v imenu veje teroristične mreže Al Kaida na Arabskem polotoku, sta 7. januarja 2015 malo pred poldnevom s kalašnikovkami vdrla v prostore satiričnega tednika na vzhodu Pariza in ubila 12 ljudi. Med žrtvami so bili nekateri izmed najbolj znanih francoskih karikaturistov – Stephane Carbonnier (Charb), Jean Cabut (Cabu), Philippe Honore in Georges Wolinski.
Maščevanje za karikaturo
Napadalca sta s prizorišča zločina pobegnila z avtomobilom. Na videu, ki ga je posnel prebivalec sosednjega stanovanjskega poslopja, je slišati, kako je eden izmed njiju pri tem zakričal: "Maščevala sva preroka Mohameda", kar se je nanašalo na objavo karikatur utemeljitelja islama v tedniku Charlie Hebdo. Morilca, ki so ju po dveh dneh na begu v tiskarni severno od Pariza v silovitem strelskem obračunu ubili pripadniki posebnih policijskih enot, sta bila v stiku še z enim skrajnežem, Amedyjem Coulibalyjem.
Groze še ni bilo konec
Ta je dan po napadih na Charlie Hebdo na jugu Pariza ubil policistko, dan pozneje pa za talce zajel stranke v judovskem supermarketu na vzhodu francoske prestolnice. Preden ga je policija ustrelila, je ubil štiri ljudi. Coulibaly je deloval v imenu skrajne Islamske države. Skupno je torej v treh dneh umrlo oziroma bilo ubitih 20 ljudi, 17 žrtev in trije napadalci.
Jaz sem Charlie – #JeSuisCharlie
Napadi so sprožili ogorčenje evropskega in svetovnega političnega vrha. Kakih 50 svetovnih voditeljev se je že 11. januarja skupaj s poldrugim milijonom Francozov udeležilo tako imenovanega republikanskega marša v središču Pariza. Skupaj je po Franciji v znak enotnosti, kakršnemu država ni bila priča vse od konca nacistične okupacije leta 1944, korakalo štiri milijone ljudi. Brata Kouachi sta iz satiričnega tednika naredila globalni simbol svobode. Le nekaj ur po prvih strelih je po spletu zakrožila oznaka #JeSuisCharlie. Ta je v podporo časniku, ki je zgolj mesec dni pred napadi zaradi pomanjkanja bralcev skoraj prenehal poslovati, združila na milijone Francozov in ljudi drugod po svetu.
Ekipa
Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel
Obsodbe za tiste, povezane z napadom
Enega od glavnih obtoženih zaradi napada na Charlie Hebdo Alija Rizo Polata so decembra leta 2020 obsodili na 30 let zapora. Petintridesetletnik je bil spoznan za krivega pomoči pri zločinih s terorističnim ozadjem. Polat velja za desno roko Coulibalyja, Francoz turškega rodu naj bi odigral ključno vlogo pri pripravah na napad. Polat je vztrajno zanikal, da bi vedel o načrtih za napad. Zaradi napadov januarja 2015 so skupno obtožili 14 ljudi, od tega tri v odsotnosti.
V odsotnosti so takrat na 30 let zapora obsodili tudi Hayat Boumeddiene, partnerico enega od napadalcev, ki je po napadu pobegnila v Sirijo. Dosmrtni zapor so v odsotnosti izrekli Mohamedu Belhoucineju, za katerega sicer domnevajo, da je umrl v Siriji. Druge izrečene kazni so bile okoli štirih let zapora, izrekli pa so jih preostalim obtoženim, ki so se na sodišču zagovarjali zaradi svoje vloge pri podpori napadom, ki so pretresli Francijo in svet.
Nove karikature o bogu ob obletnici
Preživeli sodelavci revije Charlie Hebdo so teden dni po napadu izdali novo številko z naklado 7,4 milijona izvodov s prerokom Mohamedom s solzo v očeh in napisom Vse je odpuščeno na naslovnici, kar je sprožilo proteste v muslimanskem svetu. Pred deseto obletnico so pri časniku predstavili posebno izdajo s karikaturami o bogu.