44-letna Annalena Baerbock je v Damask odpotovala skupaj s francoskim kolegom Jeanom-Noelom Barrotom. Namen obiska je spodbujanje mirnega in vključujočega prenosa oblasti po menjavi režima v Siriji. Pogovarjala sta se s predstavniki prehodne vlade pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS).
Že takoj na začetku je poteza vodje HTS zasenčila vsebino obiska. Nekdanji skrajnež Ahmed al Šara, ki naj bi se zdaj prelevil v bolj tolerantnega politika, se ob prvem stiku ni želel rokovati z nemško zunanjo ministrico. 42-letnik je zelo vljudno stisnil roko ali bolje rečeno le prste francoskega zunanjega ministra, ko pa bi se moral, tako se je zdelo, rokovati še z Baerbock, je roko hitro umaknil in jo »pozdravil« s pestjo ob svojimi prsmi. Nemka mu je v pozdrav večkrat pokimala z glavo. Poteza, ki je pristala na naslovnicah večine nemških medijev.
Izpostavljeno
Zakaj nas čokolada tako privlači?
Annalena Baerbock ni bila presenečena, da ji al Šara ni ponudil roke. Predhodno je bila obveščena, da se al Šara in njegovi kolegi ne rokujejo z ženskami. Da ne bi bilo očitkov o neenakopravni obravnavi, sta se Barrot in Baerbock s sirskimi oblastmi dogovorila, da se nihče ne bo rokoval. Toda vse je pokvaril al Šara, ki je pomolil roko proti Francozu, ta pa je diskretno prijel za njegove prste.
Evropa ne bo financirala islamističnih struktur
V pogovoru z al Šaro sta Baerbock in Barrot izpostavila, da je vprašanje ženskih pravic v Siriji eno od ključnih in bo merilo, po katerem bodo ocenjevali, kako svobodna je družba. Obenem sta pozvala nove oblasti, naj ne skrenejo z zmerne poti in ne vzpostavljajo islamistične vlade. Evropa bo namreč po njunih besedah podpirala Sirijo pri tranziciji, ne bo pa financirala islamističnih struktur. Odprava sankcij proti je po njenih besedah odvisna od napredka političnega procesa, so zapisali na Slovenski tiskovni agenciji. Oba z Barrotom sta izpostavila tudi pomen varnosti Kurdov na severovzhodu države. Barrot je menil, da morajo biti vključeni v političen proces v državi, Baerbock pa se je zavzela za integracijo kurdskih sil v nacionalne.
Njun obisk je prvi na ravni zunanjih ministrov držav članic EU v Siriji, odkar je islamistična skupina HTS decembra strmoglavila Asadov režim. Nove oblasti si že od začetka prizadevajo pridobiti legitimnost v očeh mednarodne skupnosti, v zadnjem času pa je stike z njimi začelo vzpostavljati več držav v regiji in po svetu.