Z zeleno lučjo odpravi nadzora na mejah z Romunijo in Bolgarijo, ki so jo danes prižgali notranji ministri, so se zaključila pristopna pogajanja, ki so trajala vse od leta 2011. Tako se bo na kopenskih mejah Bolgarije in Romunije z drugimi članicami schengenskega območja in na meji med njima 1. januarja 2025 odpravil nadzor, sistematično preverjanje oseb, se bo pa še najmanj naslednje pol leta tam izvajal ciljno usmerjen nadzor v skladu s schengeskim zakonikom. Takšen je dogovor med notranjimi ministri Romunije, Bolgarije, Madžarske in Avstrije, ki je vendarle omogočil današnjo odločitev. Dogovor omogoča tudi začasno ponovno vzpostavitev nadzora na notranjih schengenskih mejah.
"To je velika zmaga za Bolgarijo in Romunijo, pa tudi za vso Evropo," je na družbenem omrežju X ob novici zapisalo madžarsko predsedstvo Sveta EU.
"V celoti v schengnu - kamor spadate," je v prvem odzivu dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola pa je poudarila, da "močnejši schengen kaže na bolj varno in združeno Evropo."
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Romunski notranji minister Catalin Predoiu pa je že pred odločitvijo poudaril, da bo Romunija okrepila schengen. "Pripravljeni smo na to, da bomo še naprej zvest in trden partner schengenskega območja. Skupaj s komisijo in drugimi državami članicami bomo delali, da bomo še utrdili svoj položaj," je povedal.
Dogovor, sklenjen 22. novembra v Budimpešti, vključuje tudi mešano policijsko patruljo, sestavljeno iz skupno 100 avstrijskih, bolgarskih, romunskih in madžarskih policistov, ki bo Bolgariji pomagala pri nadzoru zunanje meje EU s Turčijo.
Bolgarija in Romunija, ki sta članici EU od leta 2007, sta tako po več kot desetletju prizadevanj vendarle dočakali polnopravno članstvo v schengenskem prostoru. Nadzor na njunih zračnih in pomorskih mejah z drugimi članicami schengna je bil odpravljen že konec marca letos.
Schengensko območje, ki bo prihodnje leto praznovalo 40 let, sestavlja 29 držav - 25 članic EU ter Švica, Norveška, Islandija in Lihtenštajn. Tako omogoča prosto gibanje skoraj 420 milijonom ljudem. Se je pa v zadnjem obdobju znašlo v krizi, saj več držav izvaja začasni nadzor na notranjih mejah z drugimi članicami schengna.