Zaprtje tovarne

Znana tovarna motociklov KTM je tik pred propadom, ogroženih 3500 delovnih mest

A.Z.
28. 11. 2024, 19.57
Posodobljeno: 28. 11. 2024, 19.58
Deli članek:

Mnogi ljubitelji motociklizma poznajo avstrijsko znamko KTM, ki jo je že leta 1934 ustanovil avstrijski inženir Johann Trunkenpolz v mestecu Mattinghofen kot Kraftfahrzeug Trunkenpolz Mattighofen (KTM). Zdaj ji grozi neslaven konec.

KTM
Zgodovina KTM sega mnogo desetletij v preteklost.

KTM je v svetu motociklizma zelo dobro poznan po motokros motociklih, dirkah v najvišjem motociklističnem razredu motoGP in nižjih kategorijah, izdelujejo tudi cestne motocikle in še kaj, a težave v sodobnem svetu mobilnosti, ko se tudi velike avtomobilske tovarne in dobavitelji srečujejo z grožnjami po zaprtju tovarn in odpuščanjih, niso šle mimo niti te znane znamke.

KTM
Znamka KTM dirka tudi v prvenstvu motoGP.

Okoli 3500 delavcev tako ne bo prejelo plač pred božičnimi prazniki, sindikati in politika pa so na nogah. »Bolj brutalnega božičnega darila skoraj ne bi mogli dobiti,« se je pridušal sindikalist Reinhold Binder. Podjetje ima je namreč v visokih dolgovih, po nekaterih informacijah naj bi šlo celo za trimestni milijonski znesek.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Vseeno mnogi še upajo, da bo načrt sanacije uspel, v roku 90 dni se morajo dogovoriti z upniki, ali obdržati tovarno pri življenju pa končati njeno delovanje, politika pa tudi ne sedi križem rok kajti z zaprtjem grozi lokalni skupnosti v okrožju Braunau prava socialna bomba.

KTM
Ime so si ustvarili tudi z dirkami po brezpotjih.

Optimisti pričakujejo, da bo po novem letu proizvodnja spet stekla, najverjetneje s precej manj zaposlenimi in s samo 30-urnim delovnim tednom. Opozicija pa s prstom kaže na trenutno avstrijsko vlado, ki da bi lahko vse to preprečila. »Namesto razumnih potez se v Avstriji ravnamo po ukazih iz EU o nekem kvazi reševanju podnebja. Edini rezultat tega tako imenovanega zelenega prehoda je popoln razpad industrije in tisoči nezaposlenih,« pa je bil oster avstrijski politik Michael Sommer.