"Vemo za približno 10.000 vojakov Severne Koreje, ki jih pripravljajo poslati v boj proti nam," je Zelenski dejal zbranim novinarjem v četrtek v Bruslju. Ukrajinski uradniki in novinarji so sicer že več tednov govorili, da se severnokorejski vojaki že borijo v Ukrajini, vendar niso predložili nobenih dokazov.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Tudi namestnik ameriškega državnega sekretarja Kurt Campbell je v začetku tega tedna dejal, da opažajo znake povečane materialne podpore Severne Koreje Rusiji, tako topniške granate kot rakete, poročila o poslanem osebju pa še ocenjujejo. Po drugi strani pa je generalni sekretar Nata Mark Rutte na neki drugi tiskovni konferenci dejal, da ni dokazov, da so severnokorejski vojaki vpleteni v boj v Ukrajini. Tudi Rusija je zavrnila vsakršna poročila o napotitvi severnokorejskih vojakov v Ukrajini, označili so jih za "še en ponaredek".
Napotitev vojakov bi, če bi bila potrjena, pomenila pomemben korak v sodelovanju Pjongjanga z Moskvo, potem ko sta se ruski predsednik Vladimir Putin in severnokorejski voditelj Kim Džong Un junija dogovorila, da bosta zagotovila takojšnjo vojaško pomoč, če bo eden od njiju napaden. Severna Koreja vzdržuje približno 1,28 milijona aktivnih vojakov, piše v obrambni beli knjigi Južne Koreje. Pomoč severnokorejskih vojakov bi bil tudi jasen pokazatelj davka uničujočih izgub ruskih sil v Ukrajini in potrebe ruskega predsednika, da ustvari zadostno število novih "ruskih" rekrutov za napredovanje.
Washington in Seul sta diktatorja Kima obtožila tudi pošiljanja topniških granat in balističnih izstrelkov v Rusijo, Pjongjang in Moskva pa te obtožbe jasno zanikata. V zameno za orožje je Rusija Severni Koreji poslala pomoč pri njihovih oborožitvenih programih ter gospodarstvu na splošno.