Iran ne bo reagiral

Le še korak do izraelske kopenske ofenzive na Libanon

G.G.
30. 9. 2024, 18.08
Posodobljeno: 30. 9. 2024, 20.36
Deli članek:

Ameriški uradniki so potrdili, da so jim izraelske oblasti sporočili, da nameravajo v kratkem izvesti omejeno vojaško operacijo na ozemlju Libanona.

Profimedia
Izraelski obrambni minister Yoav Gallant z vojaki na severu Izraela.

Izraelski obrambni minister Yoav Gallant je napovedal, da bo »kmalu nastopila naslednja faza v vojni proti Hezbolahu.« Z vdorom na jug Libanona želijo Izraelci zagotoviti varen povratek svojih državljanov na sever Izraela, kamor so v minulih mesecih, po spopadu izraelske vojske s Hamasom, padali izstrelki iz Libanona. Izraelska operacija naj bi bila po besedah ameriškega uradnika manjša od zadnje vojne proti Hezbolahu leta 2006. Osredotočena naj bi bila na odstranitev vojaške infrastrukture ob meji, s čimer namerava Izrael odpraviti grožnjo svojim obmejnim skupnostim.

Da je le še korako do začetka ofenzive, kaže večerna poteza izraelske vojske. Območje ob severni meji so razglasili za »zaprto vojaško območje.«

Profimedia
Uničenje v stanovanjskih soseskah v Bejrutu.

Ameriški časnik Wall Street Journal je poročal, da je Izrael že poslal manjše skupine vojakov čez mejo. Ti naj bi med drugim zbirali informacije o podzemnih predorih Hezbolaha.

V enem od zadnjih izraelskih napadov v Bejrutu sta bila ubita tudi vodja Hezbolaha Hasan Nasrala in iranski general Abas Nilforušan. Iranski zunanji minister Abas Aragči je danes opozoril, da smrt Nilforušana ne bo ostala nekaznovana. Po drugi strani je tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Naser Kanani je medtem povedal, da Iran ne namerava poslati svojih sil v Libanon ali Gazo, da bi se zoperstavili Izraelu.

Libanonsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je bilo v nedeljo v izraelskih napadih ubitih najmanj 105 ljudi, še 359 pa je ranjenih, poroča Slovenska tiskovna agencija. Na deset tisoče ljudi je medtem zaradi napadov zapustilo svoje domove. Visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi je dejal, da je v Libanonu razseljenih več kot 200.000 ljudi, več kot 50.000 pa jih je zbežalo v sosednjo Sirijo. Libanonski premier Nadžib Mikati je pred tem v nedeljo trenutno razseljevanje Libanoncev označil za najobsežnejše v zgodovini države. Dejal je, da številka zelo visoka in bi lahko dosegla milijon, kar bi pomenilo šestino prebivalstva države.

Profimedia
Bo zračnim napadom na jug Libanona in tudi Bejrut sledila kopenska ofenziva?